Kantoni Illkirch-Graffenstaden

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Illkirch-Graffenstaden
Canton d'Illkirch-Graffenstaden
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Bas-Rhin
Arrondissement Strasbourg-Campagne
Kryeqëndra Illkirch-Graffenstaden
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 35,01 km2
Popullsia 54.448 banorë 2009
Dendësia 1.555,21 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 42

Kantoni Illkirch-Graffenstaden (frëngjisht: Canton d'Illkirch-Graffenstaden) është një kantondepartamentin Bas-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Illkirch-Graffenstaden. Ka sipërfaqe 35.01km2 dhe popullsi 54448 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Illkirch-Graffenstaden aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referenca[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]