Kantoni Schirmeck

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Schirmeck
Canton de Schirmeck
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Alsace
Departamenti Bas-Rhin
Arrondissement Molsheim
Kryeqëndra Schirmeck
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 167,14 km2
Popullsia 12.996 banorë 1999
Dendësia 77,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 23

Kantoni Schirmeck (frëngjisht: Canton de Schirmeck) është një kantondepartamentin Bas-Rhin, rajonin AlsaceFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Schirmeck. Ka sipërfaqe 167.14km2 dhe popullsi 12996 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Schirmeck aktualisht përbëhet nga 16 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]