Kantoni Villebois-Lavalette

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Villebois-Lavalette
Canton de Villebois-Lavalette
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Poitou-Charentes
Departamenti Charente
Arrondissement Angoulême
Kryeqëndra Villebois-Lavalette
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 310 km2
Popullsia 7.496 banorë 2007
Dendësia 24,18 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 1628

Kantoni Villebois-Lavalette (frëngjisht: Canton de Villebois-Lavalette) është një kantondepartamentin Charente, rajonin Poitou-CharentesFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Villebois-Lavalette. Ka sipërfaqe 310km2 dhe popullsi 7496 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Villebois-Lavalette aktualisht përbëhet nga 17 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]