Kërraba

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Krraba)
Shko te: navigacion, kërko
Kërraba
Vendbanim
Administrimi
Shteti Flamuri Shqipëria

Kërraba është vendbanim në Shqipëri. Gjendet mes Tiranës dhe Elbasanit, rreth 18 kilometra nga kryeqyteti. Krraba është një ish-zonë industriale që u hap në vitin 1957 për të shfrytëzuar qymyrgurin. Industria e rëndë ishte e etur për mineralin që shërbente si lëndë djegëse.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Politika[redakto | redakto tekstin burimor]

Shiko dhe këtë[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]