Lista e lojtarëve të famshëm të A.C. Milan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

A.C. Milan gjatë historisë së klubit si dhe tani gjithmonë ka angazhuar lojtarë të njohur nga e gjithë bota kështu duke u bërë një ndër klubet më të suksesshme në arenën kombëtare dhe atë ndërkombëtare.

Ndër lojtarët që kanë lënë dritë në historinë e futbollit e që kanë qenë të angazhuar edhe nga A. C. Milan janë :

Flag of Italy.svg Italianë

Demetrio Albertini, Enrico Albertosi, Carlo Ancelotti, Carlo Annovazzi, Mario Anquilletti, Giuseppe Antonini I, Pietro Sante Arcari III, Roberto Baggio, Franco Baresi, Romeo Benetti, Aldo Bet, Alberto Bigon, Aldo Boffi, Lorenzo Buffon, Ruben Buriani, Sandy Renzo Burini, Fabio Capello, Daniel Cavero, Fulvio Collovati, Angelo Colombo, Alessandro Costacurta, Fabio Cudicini, Mario David, Renzo De Vecchi, Paolo Di Canio, Roberto Donadoni, Stefano Eranio, Alberigo Evani, Filippo Galli, Giovanni Galli, Maurizio Ganz, Giorgio Ghezzi, Gianluigi Lentini, Giovanni Lodetti, Aldo Maldera, Cesare Maldini, Paolo Maldini, Daniele Massaro, Giuseppe Meazza, Bruno Mora, Giovanni Moretti, Christian Panucci, Massimo Piscitello, Pierino Prati, Gianni Rivera, Roberto Rosato, Paolo Rossi, Sebastiano Rossi, Giuseppe Santagostino, Marco Simone, Mauro Tassotti, Omero Tognon, Giovanni Trapattoni, Mario Trebbi, Villiam Vecchi, Pietro Vierchowod, Pietro Paolo Virdis, Francesco Zagatti

Flag of Argentina.svg Argjentinasë

Claudio Borghi, Hernán Crespo, Fernando Redondo

Flag of Brazil.svg Brazilianë

Jose Altafini, Cafu, Dida, Dino Sani, Serginho, Leonardo, Rivaldo, Angelo Sormani, Ronaldo, Alexandre Pato, Ronaldinho, Kaká

Flag of Croatia.svg Kroatë

Zvonimir Boban

Flag of Denmark.svg Danezë

Thomas Helveg, Jon Dahl Tomasson

Flag of England.svg Anglezë

Luther Blissett, Jimmy Greaves, Mark Hateley, Herbert Kilpin, Ray Wilkins

Flag of France.svg Francezë

Marcel Desailly, Jean-Pierre Papin

Flag of Germany.svg Gjermanë

Oliver Bierhoff, Karl-Heinz Schnellinger

Flag of Liberia.svg Liberianë

George Weah

Flag of Montenegro.svg Malazezë

Dejan Savićević

Flag of the Netherlands.svg Holandezë

Marco van Basten, Ruud Gullit, Frank Rijkaard, Jaap Stam

Flag of Peru.svg Peruanë

Victor Benitez

Flag of Portugal.svg Portugez

Rui Costa

Flag of Scotland.svg Skocezë

Joe Jordan

Flag of Sweden.svg Suedezë

Gunnar Gren, Nils Liedholm, Gunnar Nordahl, Zlatan Ibrahimović.

Flag of Ukraine.svg Ukrainasë

Andriy Shevchenko

Flag of Uruguay.svg Uruguaianë

Juan Alberto Schiaffino