Jump to content

Përdoruesi diskutim:Eagleal/Arkiva/03

Page contents not supported in other languages.
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kjo faqe këtu është vetëm për diskutim mbi përdoruesin Eagleal/Arkiva/03. Wikipedia nxit diskutimin mes vullnetarëve të saj dhe nuk do të censurojë komente bazuar në pikëpamjet ideologjike ose politike. Wikipedia nuk do t’i ndryshojë komentet. Ato ose do të publikohen, ose do të fshihen nëse nuk u binden rregullave kryesore.
Fillo një temë të re diskutimi.
Ju lutemi nënshkruani me: – ~~~~

Të gjitha komentet u nënshtrohen këtyre rregullave:

 • Përmbajuni temës!
 • Nuk lejohen: sharje, fyerje, fjalor i papërshtatshëm, gjuhë që përmban urrejtje, sulme personale, thirrje për dhunë apo çdo qëndrim tjetër jo i rregullt.


alEagle
Meant to be Albanian.
Ndodheni në Eagleal/Arkiva/03
Të tjera

Vëndi Web
aleagle.altervista.org
AlbaniaBack::Beta

Legacy

Contents

Arkivat e disktumit

Ju lutem të përdorni këto "rregulla" përdorimi të thjeshta:

 • Ju lutem të mos bëni diskutime të shpërndara në faqe të ndryshme;
 • Në qoftë se ju shkruaj te faqeja juaj e diskutimit, përgjigjuni atje;
  Exceptions: Mund të përdorni të timen në rast urgjence
 • nënshkruani diskutimet (me --~~~~) —— [Firma Juaj ].for introducing me [1], they created unified accouts on all the projects, Tpbradbury 30 Janar 2009 17:45 (CET)

Shqipti e pa shqiptim[Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko problemin me emrat. Është e njëjti problem edhe me emrat origjinal. Ky nuk është origjinal : Antonin Dvorak, po edhe ky nuk është Antonín Dvořák, për këtë si origjinal merret emri ashtu si është i përhapurë në gjuhën përkatëse.--Hipi Zhdripi 1 Shkurt 2009 12:09 (CET)

Fjala "përhapur" nuk e saktë. Fjalet mund te jene te perhapura 60/30/10, ose 40/20/10/10: domethene 60% menyra A, 30 menyra B, 10 menyra C. Perveç faktit kur eshte De Facto (90-80/...).
Kjo nuk eshte nje arsye e mire per te zevendesuar emrin origjinal.
Prandaj merret ajo de jure, e cila eshte me e sakte. Ne kete rast Antonin Dvorak, eshte si De Jure, si De Facto. De jure sepse i njohutr nga librat shkollor (akademite/universitetet, etj).
Pastaj, enwiki citon Antonín Dvořák si emer origjinal (Antonín Leopold Dvořák). --  eagleal  12 Shkurt 2009 07:49 (CET)

i nderuar Eagleal[Redakto nëpërmjet kodit]

Shpresoj qe tani, pasi shtova dhe burimin e te dhenave te faqja e Anton Dolenc nuk do te kete me telashe.Pres te bashkpunojme akoma me shume.

te fala nga Niku57

Me mungese reference nenkuptihet mungesa e saktesimit te informacioneve te shprehura. Pershmb.
Fjalia Për opinionin shqiptarë në Kosovë, njihet si Kryetar i Komisionit të dytë Federativ ... eshte nje deklarate, e cila ka nevoje per nje burim informacioni relevant.
Fjalia Shqiptarët e Kosovës e çmojnë shumë korrektësinë dhe shpirtin human të profesorit të nderuar Dolenc., eshte nje shprehje qe nuk mund ti verifikohet saktesia, sepse eshte "pikepamje personale" (shiko WP:NPOV). Eshte shkruajtur si nje tekst marketingu (prandaj grise-spam).
Per informacione te metejshme ne si vendosen referenca ne linje shiko Ndihmë:Burimi i informacionit. --  eagleal  12 Shkurt 2009 07:41 (CET)

Hello, and thanks for your intervention at Wikipedia:Kuvendi. As for your arguments on User talk:Cradel, well, I only half buy it. I came here with a simple, friendly request; it became a big discussion issue only because one admin opted to respond with stonewalling and another with insults. I'm also not quite convinced by this "we're just a small project" stuff. Sorry, but educating oneself about copyright and setting a positive example for others by doing the right thing is not more difficult on a small project than on a big one. And as for watching and cleaning up other people's image uploads, I'm sure the workload of bad image uploads to watch per admin is actually higher on en-wiki than here.

Well, anyway, I'm glad we're now having a constructive and polite discussion, at last. The thing about the image tags was just a suggestion, because I thought if there were a few standardised templates for the most common issues, it would be easier for outside helpers like me to use and we'd spare all of us the friction created by having to do it in English. I didn't mean imitating the whole lot of the en-wiki system with its dated queues and categories and stuff. But anyway, perhaps somebody can instead teach me a few standard phrases to use with {{grise}} (like: "has no source", "has no credible license", "has no evidence of a free license", "is copyrighted", "is copied from...", "is non-free and not used according to the restrictive rules of the Wikimedia Foundation").

(P.S.: would these be correct? That's Google translator stuff.)

I also see you re-tagged a few of the images I mentioned. Just one point, in the case of Figura:Alfred Moisiu - president.jpg and Figura:Bamirtopi.png you argued the source site "has no copyright notice". I'm afraid that's irrelevant. According to modern copyright legislation, including the Albanian one [2], works are protected irrespective of whether they are published with an explicit notice. (And even if that was not the case, it could only possibly be PD, it would still be incorrect to re-tag it as GFDL as you did. There's no way a work can become GFDL unless its creator explicitly places it under that license.)

BTW, as for experience with small communities, I had some quite similar issues on mk-wiki. They've sort of accepted me over there by now, and I'm actually enjoying learning a few words of the language to be able to follow discussions. Future Perfect at Sunrise 14 Shkurt 2009 09:13 (CET)

Thanks for the template! I hadn't noticed it had those parameter options. Nifty template syntax. But are you sure it works with the "non-free-replaceable" alias? {{grise|non-free-replaceable}} gives me an empty "arsyeja" field. The {{grise|joelire}} alias does work though. Fut.Perf. 15 Shkurt 2009 22:40 (CET)

Figura pa licence[Redakto nëpërmjet kodit]

Figura: Bamirtopi.png u gris nga vete ngarkuesi. Puntori 19 Shkurt 2009 01:06 (CET)
Skeda u shlye. --  eagleal  19 Shkurt 2009 00:55 (CET)

Skedat pa licence[Redakto nëpërmjet kodit]

Kur vendos stampen per grisje te nje skede te caktuar duhesh njekohesisht qe edhe ngarkuesit ne faqen e diskutimit te i vendosesh qe te jet ne dijeni per afatin e grisjes. Pasi te zgjidhet ceshjta me grisje ose rregullim te licences atehere griset edhe stampa nga faqja e diskutimit qe te mos figuron emri i perdoruesit tek kategoria e skedave per grisje. Puntori 19 Shkurt 2009 01:06 (CET)

OK. --Eagleal 19 Shkurt 2009 01:08 (CET)

Tung. Më duheshte një stampe në gj.shqip për etanolin dhe produkte kimike të tjera e ngjajshme me http://en.wikipedia.org/wiki/Ethanol .--Tufche 22 Shkurt 2009 14:18 (CET)

Y U bë: vetem qe duhen perkthyer disa stampa. E vendosa dhe te artikulli Etanoli, atje duhet te perkthesh dhe ato qe jane te te dhjathte te komandave (eg. <komanda>= <teksti per perkthim>).
Ne qofte se te duhet ndihme pyete prape. --  eagleal  22 Shkurt 2009 23:18 (CET)

Faleminderit shumë .Vetëm se në anën e majtë nuk mund ti përkëthej në shqip .Shoh që disa i ke ndryshuar në shqip , nëse ke mundësi bëj edhe të tjerat . --Tufche 23 Shkurt 2009 12:46 (CET)

Artikull-pianiste[Redakto nëpërmjet kodit]

I nderuari Eagleal,

mendoj qe artikulli per Ardita Statovcin eshte i pranueshem meqe si reference eshte dhene Websiti zyrtar i saj (ku mund te lexohet nder te tjera edhe per koncertet qe ajo mban neper bote). Poashtu te gjitha te dhenat (emrat e huaj, Universitet etj) jane shkruar korrekt.

Nese keni ndonje sygjerim ose keshille ne perpunimin e ketij artikulli e mirepres me gjithe deshire.

Ju falemnderit per bashkepunimin, Film--Film 23 Shkurt 2009 12:22 (CET)

U pergjigja ketu ([3]). --  eagleal  23 Shkurt 2009 14:27 (CET)

I nderuar Eagleal[Redakto nëpërmjet kodit]

Mbase keni të drejtë kur mendoni se duhen më shumë referenca për materialin Shtëpia Botuese “Bilal Xhaferri”, (dhe ato u plotësuan}, por besoj se duhet ta dini se ky ent botues është i vetmi që ka Çamëria dhe patjetër që gjatë këtyre 2o vjetëve postkomunizëm, ka bërë aq emër, sa që materialet për të të jenë të besueshme e të verifikueshme qoftë edhe në: http://www.google.com/, pa përmendur tërë atë publicitet të shtypit shqiptar. Materialin Letërsia në diasporëe ka kërkuar i nderuari --Hipi Zhdripi. Nuk besoj se është aq i pasaktë, sepse është burimi i të dhënave vjen prej tre shkrimtarëve shqiptarë ndër më të mirët!

Me shunë e shumë respekt

Përdoruesi:Xanxari

ja sa e loxova mesazhin nga ju Eagleal. desha tju them se une smarr vesh enede per proceduren edhe pse jan mir te sqaruara ketu ne wiki..po me duhet pak koh..se si te redakotj ose ose.. , Per ndihm kam shum nevoj hehe sepse sdija se si te fus nje foto ose nje harte... "(>>Te lutem me para se te kryesh veprimet (Butoni Kryej ndryshimet), perdor parapamjen e ndryshimeve duke shtypur butonin Parapamje. Ne kete menyre mund te shikosh gabimet dhe ti korigjosh para se ti ruash.<<)" une do mundohem te premirsohem ne redaktim po enede si kam te qarta ende disa gjera...desha ti fshij keto artikuj po sdi si (me "zhberje" apo?)http://sq.wikipedia.org/w/index.php?title=Komuna_e_Osllomejit&action=history&year=2009&month=2

ju pershendet..dhe respekte per punen qe beni ne wikipedia --Bekim-80 25 Shkurt 2009 16:17 (CET)bekimi

Vetem nje administrator mund te gris nje faqe. Zhvendosja është per te spostuar nje faqe ne nje titull te ri.
Mos do te grisesh faqen? Po eshte ashtu, dhe je ti autori vendos:
{{grise|krijuesi|{{subst:CURRENTDAY}} {{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}}}
Me kete ti senjalizon qe faqja do griset. Me mbas do kaloj nje administrator dhe do gris faqen. --  eagleal  28 Shkurt 2009 08:14 (CET)

Përshëndetje.Mendoj se duhet pasur më shumë kujdes mbi personat të cilët nuk janë regjistruar dhe të mos lejohen të krijojnë artikuj.Këta persona bëjnë artikuj banal dhe sende koti , janë të pandërgjegjshëm dhe nuk di çfar.Mendoj se duhet të ndalohet kjo gjë.Më thuaj diçka për këtë Krimi , Columbia (superkompjuter) e sidomos këtë Solfatarat .Gjithë këtë nuk e kam personalisht mbi ty por adminët në përgjithësi .--Tufche 1 Mars 2009 20:48 (CET)

Tjeta Tufche. Problemi eshte se nuk mund te bllokohen perdoresit e paregjistruar nga krijimi.
Do te ishte shume e sjellshme prej teje te vendose keto stampa kur shikon nje si faqet me lart (Shiko edhe Wikipedia:Projekti Mirëmbajtje):
 • {{grise|jorelevant|{{subst:CURRENTDAY}} {{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}|tjeter=}}, per te shenuar faqen per grisje
 • {{joref|{{subst:CURRENTDAY}} {{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}}}, per te shenuar artikuj pa referenca
 • {{per permiresim|{{subst:CURRENTDAY}} {{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}}}, per te shenuar artikujt per permiresim
 • {{Figura|{{subst:PAGENAME}}|~~~~~|arsyeja}}, per te shenuar nje skedë (image) per grisje.
Me sa shikoj administratoreve te tjere, nuk eshte e mundur prezenca per fat te keq. Une do mundohem te bej te munduren, po kur ka shume, nuk i gjej dot te gjithe veprimet vandale. Ne qofte se do perdor faqen User:Eagleal/vreport, per te listuar faqet qe jane per kontroll. Faliminderit. --  eagleal  1 Mars 2009 21:44 (CET)

Ok.Shpresoj të të ndihmoj sadopak .--Tufche 2 Mars 2009 09:41 (CET)


Mua më ra rastësisht ajo gazeta dhe ai gjermani që e ka shkruar ështe me emër.Atje ishte edhe nga ishte marrë. Megjithatë kjo ishte sa për info. Për te tjerat bëj si të mbushet mendja.--Papa-Zhuli 2 Mars 2009 22:54 (CET)

Deletion reminder[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello Eagleal, it's now a month since I started tagging copyright violations. Most of the items I tagged have since been sitting around with their tags on and no action taken. What's going to happen, can I expect somebody will finally take care of them? I'm thinking especially of the article series on the Illyrians, where the whole article text was copied, but also of the images. Thanks, -- Fut.Perf. 13 Mars 2009 09:23 (CET)

Also, could you have a look at Abaz Hoxha (and the image on that page)? It's a copyvio and the uploader removes my deletion tags. Not sure if I should try talking to him in English. Fut.Perf. 16 Mars 2009 20:55 (CET)
Thanks for all the help you're giving here.
I deleted some images that are not needed. I have not deleted the maps because I can't find free ones. Let's wait a few days.
As for the Abaz Hoxha, I recommend to rewrite the article based on the previous, so I think it's better wait a little. The image however can be deleted. --  eagleal  17 Mars 2009 22:33 (CET)
Thanks for the response, but I'm afraid I have to disagree. Copyvios need to be removed as quickly as possible. It is simply not legal to just wait and let them sit around in hopes that something may improve. And failure to find free replacements just doesn't count as an excuse.
I'm especially talking of the "Illyrians" article series, where almost a whole book was verbatim copied. This just can't be tolerated. Fut.Perf. 27 Mars 2009 11:20 (CET)
I was saying that there are some files that the deletion is disputed. I'm deleting some files and pages as I have time. --  eagleal  29 Mars 2009 18:13 (CEST)
Excuse me, but which cases are "disputed", and what is being done to solve the dispute? Fut.Perf. 30 Mars 2009 08:09 (CEST)

Here one Skeda:Jamesnewtonhoward.jpg ([4]). The problem is that no reason is given.
The pezullo-grisjen template extends the time before deletion from 5 to 10 days. However I'm deleting the files as I have time. --  eagleal  30 Mars 2009 15:13 (CEST)

Sa i përket emrrave të njerzëve nuk është punë nacionalizmi por e gjuhës. Ti je ka ma bon mos u bo nacionalist e une po të thomë që edhe nëse komandat shkruhen nisoj si në C++ edhe në Java ato përkuizohen (lexohen) ndryshe nga përpunusi. P.sh në anglisht leximi përmensh është i lejum, në shqip nuk është. Kjo nuk ka lidhje me nacionalizë por me natyrën e gjuhës me rregullat e gjuhës. Tashti për gjithë ata që i thërrasin shqiptarët si albaner etj. kokan nacionalist a na paskan inatin a shka? Njajt është edhe me shumë gjuhë tjera. Anglishten me të cilën është duke komoniku bota në wikipedia tybe ne kuptoft anglezi (përposë njato lidhëza se aty ma shumë fjalë latine janë duke u përdorë). Po qashtu janë rregullat e asaj gjuhe, kjo nuk ka lidhje me nacionalizem.--Hipi Zhdripi 19 Mars 2009 18:03 (CET)

Tung

Më duheshin disa stampa për disa artikuj nga anatomia për disa organe .Mundësisht si kjo stampa në wikipedia en .--Tufche 24 Mars 2009 21:08 (CET)
Tjeta Tufche, kur te kem pak kohe do shikoj çmund te bej. Por per tani, sbej dot gje --  eagleal  26 Mars 2009 19:31 (CET)


kam nje shqetesim mjithese e di qe je terhequr po shof qe wikitravel nje simoter e wikipedias po hapt ne shume: Ka ndonje mund ei sis ta hapim edh ene shqipe. sa me heret te hapet aq me mire do te jete edhe per turizmin shqiptar--Flokarti 29 Mars 2009 10:47 (CEST)

Tjeta Flokart. Wikitravel dhe Wikipedia/Wikimedia Foundation, nuk kane te bejne fare. Nuk eshte nje projekt moter i Wikipedise.
Wikitravel eshte private e en:Internet Brands Inc.
Gjeja me e mire qe mund te besh eshte te pyesesh direkt nje nga perdoruesit e Wikitravel, sepse une nuk di si hapet nje tjeter ne shqip. --  eagleal  29 Mars 2009 18:10 (CEST)


 • I have applied for a flag for GhalyBot on sq.wikipedia as you requested, many thanks . --Ghaly 22 Prill 2009 10:13 (CEST)

Ciao, mi dici dove posso imparare l'albanese?--RockMatton 22 Prill 2009 20:29 (CEST)

Do të doja të bëja pyetje nëse mund ta ndërroj NOFKËN ose (username).--Tufche 26 Prill 2009 15:28 (CEST)

?????--Tufche 28 Prill 2009 20:43 (CEST)
Me fal Tufche, nuk e pashe pyetjen.
Pergjigjja eshte Po. Me thuaj mua ose ndonje burokrati tjeter, arsyen dhe emrin e ri. —  eagleal  29 Prill 2009 06:14 (CEST)
Domethene: Krijohet nje redirect ne nofken e re + redaktimet (historia) kalon nen nofken e re.
Redrejtimi eshte per te mbajtur kujtesen. --  eagleal  29 Prill 2009 06:17 (CEST)
Arsye thjesht se kur jam regjistruar në wiki kam përdor një emër kot prandaj do të doja që ta ndryshoj atë në (Liridon) .--Tufche 29 Prill 2009 20:11 (CEST)

Y Në pritje: User:Liridon (tani User:Liridon2) u njoftua, duhet te presesh gati 2 jave, dhe neqoftese Liridon nuk ka kundershtime, atehere nofka do nderrohet. --  eagleal  29 Prill 2009 22:12 (CEST)

Përshëndetje Eagleal.Unë të bëra një kërkesë në lidhje me ndërrimin e nofkës (username) dhe u njoftua se duhet të pres deri në dy javë nëse nuk ka kundërshtime[5].Po bëhen gati 3 javë dhe nuk po bëhet gjë.Ka ndonjë kundërshtim për këtë kërkesë ose thjesht nuk ke kohë për këtë gjë.--Tufche 18 Maj 2009 20:04 (CEST)

Y Në pritje: Nje njoftim, se kisha parë më para që ti kishe SUL. Duke vepruar ne kete menyre ti do humbesh Global unified account nen emrin Tufche. Domethene duhet te ndryshosh emrin Tufche ne secilen nga wikiprojektet e tjerë, në Liridon.
Une mund te vazhdoj me ndërrimin e këtij në sqwiki, por me duhet leja jote. --  eagleal  19 Maj 2009 21:34 (CEST)
Mund te shikosh te sulutil gjendjen e te gjithe accounteve tua. --  eagleal  19 Maj 2009 21:35 (CEST)
PO jam dakord që të ndryshoj edhe tek gjuhët e tjera.--Tufche 19 Maj 2009 23:20 (CEST)
Me duke se sme kuptove. Une nuk e ndryshoj dot emrin tend ne wikipedite e tjera, por vetem ne kete.
Une do te riemertoj, por do te duhet te ndryshosh username ne çdo nga wikit e tjera ku ke redaktime (duhet te aplikosh te vendi i posaçem i çdo wikit) ne qofte se do te mbash SUL.
Në rregull.--Tufche 20 Maj 2009 18:16 (CEST)

Y U bë: Tufche u riemërtua në Liridon. --  eagleal  22 Maj 2009 03:48 (CEST)

Faleminderit--Tufche 22 Maj 2009 11:12 (CEST)

Another reminder[Redakto nëpërmjet kodit]

Another month has passed since my last reminder, and more than two months since the original taggings, and the copyvios I tagged in February are still there. If nothing happens to those soon, I'll have to open another discussion on Meta, as I am beginning to sense either a structural inability of this project to look after itself, or deliberate tactics from its administrators to obstruct cleanup through inactivity. Fut.Perf. 28 Prill 2009 09:07 (CEST)

No it's not a deliberate tactics from its administrators to obstruct cleanup through inactivity. But as you can see, the krats and admins are inactive. And if you can help please do it.
I'm trying but I have not time, because I have also to remove images from articles. --  eagleal  28 Prill 2009 16:18 (CEST)
You can also take tmp sysop rights from Meta, and delete the copyvios. --  eagleal  28 Prill 2009 16:20 (CEST)
As for the articles by the Albanian Science Academy, is it possible to email them and ask to let us use the articles?
I mean a sort of the OTRS process at commons, for texts? --  eagleal  29 Prill 2009 06:28 (CEST)
You'd need a fully free license from them, i.e. one that would allow not only Wikipedia to use the texts, but anybody else too, for all purposes. While it would be theoretically possible from the Wikipedia perspective, I doubt the copyright holders would be prepared to do that. Yes, if that were to happen, I guess you could use the OTRS process to document it.
As for me getting sysop rights myself, I doubt Meta would grant me those just on my asking – I'd need to show consensus here in the project, wouldn't I? Of course, if you guys want to make me a sysop for that purpose, I'm all yours (and I'd promise I'd use it only for image cleanup.) But I'm not sure the project would want that, especially since I'm really not able to communicate with the uploaders here, beyond using three or four templates. Fut.Perf. 30 Prill 2009 00:18 (CEST)

You're right, the communication is a problem. And most of the active users and sysops haven't been here for a long time.
However I'm contacting the Akad. If they don't answer or don't make the content available in a supported license, I'll delete the pages. --  eagleal  2 Maj 2009 04:21 (CEST)

Still no response from Akad. I'll wait until May 10. Then I'll start deleting all the pages. --  eagleal  5 Maj 2009 21:13 (CEST)
OK. No response from the Akad, it seems like it is unmonitored.
Starting from now, every sysop can delete the pages, without prior discussion. --  eagleal  11 Maj 2009 16:49 (CEST)
It seems like we need help with the cleanup process. Consider making a sysop request for this purpose at meta. —  eagleal  31 Maj 2009 07:17 (CEST)
Hi, sorry for not responding earlier, and thanks for your efforts. As I said, I'm available to help out, but if you seriously want me as an admin here (be it only temporary or something), I don't see how we could do that without sq-wiki first going through its normal process to elect me for that role. Meta won't fulfil a sysop request if it's not backed by a clearly documented decision on the project in question. Fut.Perf. 21 Qershor 2009 10:34 (CEST)

The only way, I think, to find that out is to make the request at WP:A#Kandidatura_vetiake and see what happens. --  eagleal  14 Korrik 2009 23:10 (CEST)

Copyright violation[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello. I did not find the right page to tell you that there is a copyright violation on Let it be. I removed it but the history needs to be removed. Thanks. Nakor 11 Maj 2009 03:50 (CEST)

What are you talking about? The article never existed! If you're refering to Let It Be, well there is no copyright violation. --  eagleal  18 Maj 2009 16:28 (CEST)
Sorry a typo from my side. The copyright violation in Let It Be is not there anymore because I removed it. You might want to delete the versions containing the copyright violation though. Nakor 18 Maj 2009 16:39 (CEST)

si krijohet infoboxi për beteja[Redakto nëpërmjet kodit]

a e di se si krijohet infoboxi per beteja ( në aglisht :Infobox Military Conflict ) siç eshte ne wikipedia anglisht [6] sepse desha ta bej nje per artikullin Beteja e Albulenës

--Genti M. 11 Maj 2009 20:50 (CEST)

Me vjen keq, por per tani nuk mund tju ndihmoje dote. provo Wikipedia:Ndihmë per me shume. --  eagleal  18 Maj 2009 16:25 (CEST)

Më fal që po të shqetsoj përsëri me këtë punë por ka diçka që nuk shkon.Redaktimet/kontributet e bëra me username tufche kanë kaluar tek username Liridon OK dhe shifrat te editcount kanë ngelur aty pa lëvizur fare shihe , kurse redaktimet/kontributet të reja regjistrohen përsëri nën editcount username tufche shihe.Nuk e di nëse është gabim diçka ose kjo bëhet kështu çdoherë.--Liridon 26 Maj 2009 18:27 (CEST) ????????!!!!!!!!!!--Liridon 29 Maj 2009 11:20 (CEST)

Me fal ti per vonesen e pergjigjes. Edit count i Interiot, ka nevoje per rinfreskim ndonjehere. Keshtu ma beri edhe mua, per nga 3-4 muaj. Pastaj çdo gje u zgjidh.
Sa per gje morale, mos ia vij fare veshin numrave te redaktimeve, nuk kane fare vlere (me gjithe kuptimin e fjales). --  eagleal  31 Maj 2009 07:12 (CEST)
Nuk e kam pas aty problemin tek numrat sepse normale që nuk i jap shum vlerë , sepse un këtë punë e bëj me dëshirë . Problemi ishte tek Tufche/Liridon dhe u zgjodh.

Gjithsesi faleminderit për mbështetjen.--Liridon 31 Maj 2009 12:45 (CEST)

Invite to work on the SFK09[Redakto nëpërmjet kodit]

Hello We are working on creating a workgroup for wikimedia kosovo http://sfk2009.ning.com/group/wikimediakosova and have an event on august 29/30 in Prishtina. We would like to invite you to come. http://www.kosovasoftwarefreedom.org/index.php/sfk09/call-for-papers.html

Thanks,

mike —Mdupont 9 Korrik 2009 12:31 (CEST)

Hello,

I would like to usurp the user Jona for my SUL. My main wiki is fr.wikt, I contact you directly because there is no dedicated page. You can find a proof here. Regards, 87.64.178.113 30 Korrik 2009 10:13 (CEST)

Y On Hold: User:Jona (tani User:Jona2) was notified. Because of our policy, you have to wait for about 1 week. Only if Orion doesn't have any arguments against your request could be accepted. Regards, --  eagleal  4 Gusht 2009 08:29 (CEST)
Y Done: Your request has been accepted. You can now usurp usr Jona. --  eagleal  14 Gusht 2009 14:51 (CEST)


Hi, Eagleal. There was something very strange going on in this article in the last couple of days. I blocked an IP and a user account for vandalism and reverted to the last revision that seems to be ok. Since you added {grise} to the article in between these edits, I would please you to double-check the blocking of User:Eskili and the article. The text that was inserted by this user is very likely a copyright violation. Thank you, --Thogo 2 Nëntor 2009 01:46 (CET)

Hi, and thank you for your help here. The author of the article is itself. Now the problem is that most of the information cannot be verified. The entire article has a POV. And there aren't also enough 3rd-party sources to establish its notaaiblity (google results). --  eagleal  5 Nëntor 2009 10:32 (CET)

Translation request[Redakto nëpërmjet kodit]

Hi Eagleal! Would you be so kind to help me translate this article into the wonderful Albanian language? Please. 3-4 lines would be enough. Thanks a lot! --Mer De Glace 12 Nëntor 2009 08:40 (CET)

Y Done: Here it is Lu Xun. You're welcome, Cheers. --  eagleal  12 Nëntor 2009 22:56 (CET)

Thanks again:)--Mer De Glace 13 Nëntor 2009 10:41 (CET)Andi Ballshi: Si të krijosh ose redaktosh një faqe[Redakto nëpërmjet kodit]

Në fq.Përdoruesi:Eagleal shkruani:Për të hapur një diskutim të ri, shtyp butonin (+) dhe mbush fushat (Fig.1).mua nuk po më pershtatet sa i perket Si të krijosh ose redaktosh një faqe, gati çdo vend ne vend Krijim, perdoret fjala redaktim, e dihet nuk eshte njesoj. Edhe nje pyetje: Si mund te fshihet nje artikull-Tema e padeshiruar e krijuar nga vete Perdoruesi? Edhe nje here Ju kam shkruar, nuk kam marre pergjegje, ose nuk po di te gjindem, se si ta gjej, andaj Ju lutem me shkruani. Pershendetje nga nje nismetar Andi Ballshi.– Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Andi Ballshi (diskutimiredaktime) 19 Nëntor 2009 15:02 (CET).

Tjeta. Si gje e pare artikujt mund te grisen vetem nga administratoret (pershmb. une jam nje i tille).
 • Per kërkesë grisje nga vetë autori, mjafton qe te vendosni stampen
{{grise|autori|{{subst:CURRENTDAY}} {{subst:CURRENTMONTHNAME}} {{subst:CURRENTYEAR}}}}
ne fillim te faqes qe doni te grisni (shikoni për mënyra të tjera).
Neqofte se deshironi ndihme tjeter, thjesht kerkoni. --  eagleal  19 Nëntor 2009 18:35 (CET)

Kërkes për Eagleal[Redakto nëpërmjet kodit]

I nderuar z. Eagleal. A mund të më ndihmoni pasi një administrator i Wikipedias në gjuhën italiante më ka bllokuar pa limit. Ai e justifikonte me vandalizëm nga ana ime, por kjo s'është e vërtet pasi unë po i japë prova nga libra dhe enciklopedi por që ai i merte si individuale. Nuk e di se si një person i tillë të cilin e quajta edhe diktator tëmarë vendime pa konsultim me të tjerët. Ju lutem të më ndihmoni.


Po hap nje adrese te re dhe e zgjidh muahbetin--Dull Taf na iku 2 Dhjetor 2009 23:09 (CET)

Do ndjek çeshtjen, por me para mund te postosh ketu disa link te diskutimeve?
Dhe te lutem te shtyper butonin e firmes () pas çdo shkrimi. --  eagleal  3 Dhjetor 2009 18:35 (CET)
Nje pyetje kisha, ti di ta flasesh dhe ta shkruash mire Italishten? Ne livel pothuajse profesional/nativ? —  eagleal  3 Dhjetor 2009 22:07 (CET)

Pershendetje vlla si po ja kalon?

Hi! Please, look at this here. 189.21.161.81 17 Janar 2010 18:00 (CET)

Kerkese per te vendosur nje imazh[Redakto nëpërmjet kodit]

Tungjatjeta,

doja te vendosja nje imazh te Viktor Zhustit ne listen e skedave dhe pashe qe kete mund ta bejne vetem administratoret.

Nese keni mundesi, mund ta shtoni nga URL: http://profile.ak.fbcdn.net/object3/1549/124/n81576487193_914.jpg dhe te me njoftoni ne fl.usa02@yahoo.com ?

Faleminderit per ndihmen. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Fabian (diskutimiredaktime) 23 Janar 2010 22:01 (CET).

Tjeta, per te shtuar nje sked nuk eshte aspak i domosdoshem privilegji administrativ.
Por me para duhet te keni hapur nje llogari, dhe te jeni kyçur (logged in). Pastaj shkoni te Speciale:Ngarko dhe ndiqni udhezimet.
Problemi me foton e siperme, eshte qe nuk ka asnje te dhene rreth statusit se te drejtave e autorit, domethene eshte e lire (Public domain, Creative Commons, etj) apo eshte me copyright. Ne rastin e fundit skeda nuk mund te ngarkohet ne Wikipedia pa nje autorizim i me parshem i autorit. --  eagleal  26 Janar 2010 00:16 (CET)

Hello.

I am the owner of the SUL account #REDIRECTfr:User:Asr
This page is a soft redirect., and wish to finish the SUL process. There is an Asr account there, and I would be really pleased if you were able to renaming it, so I would be able to unify my accounts and own the SUL on every interwiki.

Please notice that I've created an account asr_temporary, linked with the asr, as displayed on the french user page.

Thanks in advance. Asr temporary 24 Shkurt 2010 16:44 (CET)

Nota : I've no answer from the burocrats.

I confirm the request, from my personal IP address. 78.244.126.3 9 Mars 2010 10:21 (CET)
Also done on my user page.
Y On Hold: OK, thanks. User:Asr (now User:Asr_old) was notified. You have to wait for about 2 weeks now. --  eagleal  9 Mars 2010 11:55 (CET)
Y Done: User:Asr temporary merged with User:Asr. Free to usurp now. --  eagleal  22 Mars 2010 21:41 (CET)

Pse u zhduke nga Wiki anglisht?[Redakto nëpërmjet kodit]

Une u merzita nga 100 mije reports qe me ka bere Athenean & Alexikoua (pa harruar Megistiasin), dhe thashe te shoh, c'behet kendej. --Sulmues 19 Mars 2010 20:39 (CET)

Une jam ne enwiki (perdor shume wikin), por thjesht preferoj te mos angazhohem ne çeshtje te tilla (Users si Megistias eshte nje nga arsyet). --  eagleal  22 Mars 2010 21:50 (CET)
C'te ka bere Megistias? Une kam raport te mire me Alexikoua, kurse Megistias eshte pak komunikues. Athenean eshte komunikues kur me con ne ANI ose AE, ndryshe me thote te mos dukem nga talk page i tij. Mora pushim per here te dyte nga projekti anglisht pasi atmosfera ishte bere e padurueshme: Shih c'behet ketu Masakra e Hormoves. A ka ndonje mundesi te shohim librin e Historise se Shqiperise Volumi 2 botim i 2002 online? Degjo, WP Albania eshte rritur shume ne keto muajt e fundit dhe kemi shume me teper artikuj tagged. Kemi arritur ne gati 3000 artikuj nen WP Albania. Shih nje cike talk page te projektit dhe get involved. E di qe projekti shqip te han kohe, po njerez si ti i duhen te dy projekteve. Hasell hasell na duhet nje rollbacker i mire dhe mendoj qe ti do ishe adapt per ate pune. Nuk e di, po mendoj qe duhet te marresh statusin e rollbacker ne projektin anglisht. Ne tani per tani nuk kemi rollbackers. Athenean eshte rollbacker per greket. Kedadi i vetem po e ben ate pune tani (edhe pse s'ka statusin e rollbacker-it) dhe ka edhe Shqiperine edhe Kosoven. Gjithashtu mendoj qe nje problem tjeter eshte qe ne duhet te "tag" me WPSQ gjithe shqiptaret qofshin ne Kosove, Cameri, Malesi apo Maqedoni. Dhe dua mendimin tend per kete: Eshte nje diskutim i hapur te talk page dhe duhet te kemi konsensus te gjere midis nesh. C'mendon?

PS: Ne kemi ZjarriRrethues, Claudius Gaius Nero, Aigest dhe Balkanian's word qe jane krijues te mire. Une gjithashtu perpiqem me sa kam mundesi, po kam qejf te bej artikuj e jo te administroj. Stupidus Maximus po e nxjerrin gjasme si sock te Guildenrich dhe po e perjashtojne, Kedadi eshte administrues i mire. Na duhen njerez qe te kontribuojne. WP Shqiptar ne projektin anglisht ka shume halle dhe na duhen anglishtfoles te mire. --Sulmues 26 Maj 2010 16:16 (CEST)

Faleminderit, por nuk mund te marr ngarkese tjeter, edhe pse do doja (eaglebot eshte per te rregulluar, sqwiki ka nevoj per shume kohe, etc). Per fat te keq skam kohe, prandaj nuk jam me aktive edhe ketu ne sqwiki. Sa per magistias shiko commons:Commons:Deletion_requests/File:Illyria_and_Dardania_Kingdoms.png (asgje personale nga ana ime; ky eshte problemi, nuk mban npov). --  eagleal  28 Maj 2010 20:15 (CEST)

Tung,

Me vjen mire qe me pyete sepse edhe une kisha disa dyshime per korrigjimin qe bera. Ne fakt, inserti qe hoqa bllokonte nje pjese te mire te teksit te shkruar, nderkaq qe ai vete nuk jepte asnje informacion suplementar. Per me teper paraqiste probleme ne konfigurimin estetik te faqes.

Megjithate, nese deshiron ta rivesh, nuk ka fare problem per sa kohe inserti nuk do te bllokoje tekstin.

Me te mira,

Parisienne R.G.

Pyetje te pergjithshme[Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe nje here Tung,

A mundem te te bej disa pyetje te pergjithshme? Kam pasur nje mik te vjeter ketej, Punetori quhej, por nuk po e shoh me. Ai me ka ndihmuar shume ne fillim.

Me kane prishur konfiguracionin e emrit te Hysen Bej Vrionit duke ma vene Hysen Vrioni dhe nuk po e ndryshoj dot. Nderkaq, tek rubrika Vrionasit vura re qe me kishin futur duart ne tekstin e origjines qe kisha hartuar dhe me kishin shtuar detaje amatoreske.

I nisa nje mail Punetorit per t'ia shpjegur kete hall. Por nese ti mundesh, a be te te lutem te me thuash si mundem te bllokoj te pakten rubriken Vrionasit ne gjithe hyrjet qe kam betre sepse te gjitha jane te miat.

Shume shume falemnderit per vemendjen dhe ndihmen.

Me te mira dhe me shprese ne ndihmen tende.

Parisenne R.G. – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Parisienne rive gauche (diskutimiredaktime) 1 Maj 2010 18:19 (CEST).


Tjetja. Puntori vendosi te terhiqet nga Wikipedia (kthehet ndonjehere).
Sa per bllokimin, nuk mundem. Problemi eshte qe bllokimet per kualitet, behen kur artikujt jane "artikuj perfekte" (te kandiduar ne WP:APK), ndersa ne rastin e Vrionasit mund te quhet nje cung. Derisa artikulli mund te permiresohet (ne menyre substanciale), nuk mund ti bllokojme mundesim e redaktimit perdoruesve te tjere.
Dhe te lutem te shtypesh butonin e firmes () pas çdo shkrim ne faqet e diskutimit.--  eagleal  2 Maj 2010 14:18 (CEST)
Hidhi nje sy tani (Hysen Vrioni -> Hysen Bej Vrioni): problemi ishte qe "Hysen Bej Vrioni" bente #REDIRECT [[Hysen Vrioni]], dhe "Hysen Vrioni" ishte artikulli kryesor. Keshtu funksionon REDIRECT:
#REDIRECT [[Titulli alternative]] shkon te Titulli i vertet. Ne qofte se ke probleme te tjera, mjafton te pyesesh, une jam ketu (edhe pse rralle tani). Te fala. --  eagleal  2 Maj 2010 14:18 (CEST)

Falemnderit[Redakto nëpërmjet kodit]

I dashur Eagleal,

Te falenderoj per kohen dhe mundimin. Duke qene se nuk jam speciast ne çeshtjet e perdorimit teknik te Wikit, kam frike se do te te shqetesoj serish me pyeje, duke uruar qe nuk do te te bezdis.

Sikurse besoj se e ke vene re kam nisur redaktimin e nje serie artikujsh qe lidhen aspekte te caktuara te historise se shqiptareve gjate periudhes osmane. Sigurisht qe ky proces eshte i gjate dhe duke ditur qe ne pergjithesi vuajme per informacione te sakta per terminologjine dhe specifikat e kesaj periudhe, besoj sinqerisht se faqet e Wikit shqip mund te ndihmojne jo vetem nxenesit e shkollave, por edhe publikun ne pergjithesi per t'u njohur me informacione te caktuara rreth kesaj periudhe.

Me gjithe deshiren e mire qe kam per te kontribuar ne Wiki per keto tema, jam i detyruar t'i kushtoj vemendje relativisht te kufizuar per shkak te kohes qe ky proces me kerkon. Referencat qe kam vendsour poshte artikujve sigurisht qe nuk jane te vetmet tek te cilat bazohem. Informacionet qe jap jane rezultat i nje pune kerkimore shumevjeçare. Por duke ditur qe procesi i permbledhjes dhe referencimit te materialeve te perdorura me ha shume kohe, jam perpjekur t'i jap prioritet vete informacionit fillimisht dhe shpresoj se ne nje kohe te dyte te merrem me referencat qe jane pune me vete.

Eshte pikerisht gjate ketij procesi qe kam nevoje per ndihme ne menyre qe aksesi i publikut se paku te jete maksimalisht i limituar. Shoh qe ne faqet e perpiluara nga une jane bere nderhyrje me informacione krejtesisht jashte spektrit shkencor dhe kjo e ul ndjeshem kualitetin e informacionit qe merr publiku i gjere per nje teme te caktuar duke e banalizuar ate.

Nuk di se si mund te veprohet ne raste te tilla. Eshte vertet per te ardhur keq qe Wiki shqip vuan ende nga vandalizime dhe banalizime te tipit te tille, qofte edhe qellimmira. Pikerisht per kete t'u drejtova per ndihme.

Une do te mundohem ta vendos jo vetem artikullin Vrionasit per kanditade perfekte, por edhe te tjeret qe redaktova dje, e sidomos Dyert e Medha apo Vlorat, Asllan Pashallinjte e Bushatllinjte, me perspektiven qe do te mund t'i rikthehem ketyre temave pet t'i plotesuar vazhdimisht. Por informacionet e mira dhe te sakta jane te veshtira per t'i prodhuar, te çuditshmet dhe te pasaktat krijohen shpejt sepse mbeten ne rrafshin e opinoneve dhe klisheve.

Une te falenderoj edhe nje here perzemersisht per gjithe ndihmen dhe uroj qe te gjejme nje mundesi bashkepunimi sa me te frytshme per te gjithe, duke respektuar edhe rregullat e brendeshme te Wikit.

Miqesisht, --Parisienne rive gauche 2 Maj 2010 19:37 (CEST)

Tjeta, puna eshte se kandidimi per artikull perfekt, eshte per artikuj me kualitet te mire, ku jane shtuar te gjithe informacionet qe shpjegojne subjektin, dhe ruhet per qualitet. Ndersa ne artikujt siper, kjo nuk vlen, pasi duhet akoma punuar mbi to.
Ne qofte se je akoma me idene per te bllokuar artikujt nga redaktimi, mund te besh nje kerkese te Wikipedia:Kuvendi ne forem votimi, duke shpjeguar arsyet.
Neqoftese rezultati eshte pozitive, atehere mund te bllokojme artikujt, nderkohe qe ti perpunon artikujt diku tjeter (offline ne kompiuter, apo ne nje faqe perdoresi si Përdoruesi:Parisienne rive gauche/Hysen Bej Vrionit). Njehere qe ti mbaron perpunimin, apo mbaron diçka dhe do qe te kryen ndryshimet ne artikujt origjinal, ne (admins) i spostojme. --  eagleal  2 Maj 2010 21:21 (CEST)

Sulejman Pashë Bargjini[Redakto nëpërmjet kodit]

Tungjatjeta,

Bera disa ndryshime tek tema e "Sulejman Bargjini" por nuk munda dot ta zhvedos temen nen emrin e tij te vertete Sulejman Pashë Bargjini. I njejti problem si me te tjeret, eshte pjese e emrit te tij zyrtar dhe te plote.

Sinqerisht kerkoj ndjese per shqetesimin, por mua nuk ma pranoi kete ndryshim.

Shume falemnderit --Parisienne rive gauche 3 Maj 2010 00:13 (CEST)

Asnje problem. Siç thashe me lart, (1) mjafton qe te emri origjinal (Sulejman Pashë Bargjini) te vesh permbajtjen e emrit tjeter (Sulejman Bargjini) (kopjo gjithe "kodin" qe del kur redakton)
ndersa (2) te emri tjeter vendos #REDIRECT [[Sulejman Pashë Bargjini]]
Nuk po e ndryshoj une per te lene mundesin ty per te mesuar si behet. --  eagleal  3 Maj 2010 20:29 (CEST)

Artikullin package isha duke e perkthyer[Redakto nëpërmjet kodit]

artikullin package isha duke e perkthyer!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! mos i fshih here tjeter pasi une i perkthej ne moment – Komenti i mëparshëm i pa firmosur ishte shtuar nga Gencishehaj (diskutimiredaktime) 21 Maj 2010 01:39 (CEST).

E kisha kuptuar edhe pse vone, por prape nuk duhet te vazhdosh ne ate menyre.
Mund te krijosh faqe si Përdoruesi:Gencishehaj/Package, te punosh atje, derisa te jete gati. Pastaj kur eshte shqip e kopjon permbajten te Package (te pakten perdore {{inuse}}).
Dhe te lutem te shtypesh butonin e firmes () pas çdo shkrim ne faqet e diskutimit. --  eagleal  21 Maj 2010 01:45 (CEST)