Jump to content

PhpList

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

phpList është një program kompjuterik (software) me burim të hapur për menaxhimin e listave të postimeve (newsletter).[1] Platforma është projektuar për shpërndarjen e informacioneve të ndryshme si lajme periodike dhe oferta promocionale në listë të paracaktuar abonentësh. Programi është e shkruar në gjuhën e programimit PHP dhe përdor një bazë të dhënash MySQL për të ruajtur informacionin. phpList është i programi kompjuterik i lirë (free software) dhe me burim të hapur publikuar në licensën GNU General Public License (GPL).

Sistemet operative që mbështeten

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

phpList është zhvilluar për sistemet operative Linux, Apache, MySQL, LAMP, por gjithashtu dhe me OpenBSD, FreeBSD, OS X, dhe Windows.

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]