Portal:Tivari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
redakto 
Portali Tivari
Coat of Arms of Bar.png
Mirë se na kini-vini në portalin
T I V A R I
qytetin e bardhë të ngritur në trojet antike
Coat of Arms of Bar.png
Kjo faqe shërbenë si ndihmë për kërkimin dhe krijimin e artikujve mbi dhe për
TivaritWikipedia.
Wikipedia:FillimiArtikuj në kategorinë TivariFjalori i fjalëve ndihmëse
Pema e kategorisë "TIvar" në Wikipedia
redakto 
Artikulli i muajit

Masakra e Tivarit është një masakër që ju bë të rekrutuarve shqiptarë nga Kosova në përfundimin e Luftës së Dytë BotëroreTivar, Mali i Zi dhe në rrugë për në Tivar. Numri i të vrarëve në këtë masakër varësisht prej burimeve sillet 1700-4300.

Kur nazistë ishin në tërheqje nga territori i ish-Jugosllavisë, frontet u krijuan në Srem të Vojvodinës dhe në atë të Adriatikut në veriperëndim të Jugosllavisë. Shqiptarët u rekrutuan për tu dërguar në luftime në këto fronte ndërsa brigadat Serbe i forcuan pozitat e tyre në territorin e Kosovës. Gjithsejtë 44.523 shqiptarë nga Kosova dhe viset tjera etnike u rekrutuan dhe u dërguan në luftime larg Kosovës për ta zvogëluar rrezikun e çfarëdo rezistence ndaj autoritetit serb/jugosllav që do të vendosej në Kosovë.>>>

redakto 
Fotografia e muajit
Tivari 2.JPG
Tivari
redakto 
A e dini se

Sipas rezultateve preliminare të regjistrimit të popullsisë së vititi 2011, komuna e Tivarit ka pasur 42368 banorë me 14211 ekonomi familjare dhe 33312 banesa.

Përberja nacionale e popullsisë se komunës sipas regjistrimit të vitit 2003 Shqiptarë kan qenë - 3.046 (7,60%).

redakto 
Tivari Temat

Portal:Tivari/Temat e portalit Tivari

redakto 
Këndi yt

Portal:Tivari/Këndi yt

redakto 
Burime interneti

Portal:Tivari/Burime interneti

redakto 
Portala të ngjashëm

Bashkiaberat.jpg Bashkia-durres.gif Amblema elbasan.jpg Logo ferizaj.jpg Coat of arms of Fier.svg Gjakova stema.jpg GjilaniEmblema.JPG Bashkia Korçë.jpg Kumanova logo.gif COA Medveđa.png VushtriaEmblema.PNG Peja - Logo.jpg Emblema e Preshevës.png PrishtinaEmblema.PNG PrizreniEmbema.JPG Stema e Bashkisë Shkodër.svg Coat of arms of Skopje.svg Wappen Tirana.gif National Symbol of Bosniaks in Sandzak.png Coat of Arms of Bar.png Ulcinj-Grb.gif Emblema big vlora.jpg

Berati  Bujanoci Dibra  Durrësi  Elbasani Ferizaji  Fieri  Gjakova Gjilani  Gjirokastra  Korça Kukësi  Kumanova  Lezha  Medvegja  Mitrovica  Peja  Plava  Presheva  Prishtina  Prizreni  Tirana  Tregu i Ri  Tivari  Shkodra  Shkupi  Ulqini  Vlora

redakto 
Tivari Lajme
Jemi nje.PNG

redakto 
Biografi e zgjedhur
redakto 
Citate

Portal:Tivari/Citate

redakto 
Tivari Lista
redakto 
Kategori

Portal:Tivari/Kategori

redakto 
WikiProjekte

Portal:Tivari/WikiProjekte

redakto 
Artikuj që duhet përmirësuar
redakto 
SubPortala

Portal:Tivari/SubPortala

Fresko kujtesën e serverit