Jump to content

Prindër të çuditshëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë


Prindër të çuditshëm
Fairly OddParents
GjiniaKomedi
Krijuar ngaButch Hartman
Zërat eTara Strong
Susanne Blakeslee
Daran Norris
Carlos Alazraqui
Grey DeLisle
Matthew W. Taylor
Kari Wahlgren
kompozitori i muzikës hapëseRon Jones
Butch Hartman
Muzika hapëse"The Fairly OddParents"
Muzika mbyllëse"The Fairly OddParents" (instrumental)
KompozitoriGuy Moon
Shteti SHBA
Gjuha në prodhimin origjinalAnglisht
Nr. i sezoneve10
Nr. i episodeve172
Prodhimi
Prodhuesit kryesorButch Hartman
Fred Seibert
Scott Fellows (2008–2009)
ProdhuesitBob Boyle (2002–2005)
Steve Marmel (2002–2006)
Randy Saba
Ray DeLaurentis (2009–2017)
Karen Malach (2017)
Kompanitë e prodhimitFrederator Studios
Billionfold Inc. (sezonat 6–10)
Nickelodeon Animation Studio
ShpërndarësiViacom Media Networks (SHBA)
Nelvana International (Kanada/Ndërkombëtar, seasons 1–5)
Transmetimi
Programi origjinalNickelodeon (2001–2016)
Nicktoons (2017)
Transmetimi i parë30 mars 2001 – 26 korrik 2017
Lidhje të jashtme
Faqja e rrjetit

Prindër të çuditshëm (titulli origjinal: The Fairly OddParents!) është serial amerikan i animuar televiziv, fitues i çmimit Emmy, i krijuar nga animuesi amerikan Butch Hartman. Seriali bën fjalë mbi një djalosh i cili ka dy pal prindër magjistarë. Seriali është prodhim i Frederator Studios për rrjetin kablovik Nickelodeon, ku për momentin është një nga shout më me popullaritet (shou i dytë pas BobSfungjeri Pantallona-katrori). Seritë televizive gjithashtu janë shpërndarë edhe jashtë ShBA-ve nga kompania kanadeve e animacioneve Nelvana. Ky shou ka shumë satirë dhe kontakte fizike të karaktereve dhe është përplot referenca nga pop kultura. Shoun e krijoi Butch Hartman i cili gjithashtu ka krijuar edhe Danny Phantom dhe ka shkruar dhe ka bërë regjinë e shout Doogal, që është shkëputje e ShBA-ve e filmit britanik The Magic Roundabout. Sezoni i shtatë ka filluar më 18 shkurt të vitit 2008.

Personazhet fiktive dhe rolet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lista e personazheve të "Prindër të çuditshëm"

 • Timi Tërnr / Përsonazhi kryesor në serin Prindër të çuditshëm
 • Kozmo / Zana magjike ~ Djalë
 • Vanda / Zana magjike - Vajzë
 • Viki / Dadoja e Timit
 • Pufi / Bebeja e Kozmos dhe Vandës
 • Sparki / Qenushi i Timit (Zanë)
 • Denzel Kroker / Mësuesi i Timit
 • Kloi / Komshikja i Timi
 • Zoti dhe Zonja Tërnr / Babai dhe Mamaja e Timit
 • Ejgji (A.J) / Shoku dhe studenti më i shkëlqyer
 • Jorgen Von Shtërngati / Shefi dhe kryesori i botë së zanave
 • Anti Zanat / Ana e keqe e Kozmos dhe Vandës
 • Fupi / Anti Pufi - Ana e keqe e Pufit
 • Organizata Piksi / Një organizat në botën e zanave drejtuar nga Krye Piksi dhe Sanderson
 • Doktorri Bender / Një dentist i keq
 • Norm / Gjindi
 • Remi / Një tjetër fëmij si Timi i cili ka zana
 • Juandisimo / Zana e Remit ~ Djalë

Produksioni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orijgina[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prinër të çuditshëm është serial amerikan i animuar televiziv, i transmetuar nga Nickelodeon dhe Nicktoons

Në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prinër të çuditshëm transmetohet edhe në gjuhën Shqipe, duke pasur shikues kryesisht nga Shqipëria dhe Kosova.

Prinër të çuditshëm transmetohet në gjuhën shqipe përmes kanalit televiziv Çufo dhe është dubluar në gjuhën shqipe nga "Jess Discographics"

Gjuhët e përkthyera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seritë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Sezoni Epizodat Data Fillimit Data Mbarimit
Sezoni 1 7 2001 2001
Sezoni 2 15 2001 2002
Sezoni 3 17 2002 2003
Sezoni 4 14 2003 2004
Sezoni 5 21 2004 2005
Sezoni 6 12 2005 2006
Sezoni 7 18 2008 2009
Sezoni 8 11 2009 2010
Sezoni 9 26 2013 2015
Sezoni 10 9 2016 2016
Sezoni 10 11 2017 2017

Filma Televiziv[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

The Jimmy Timmy Power Hour Trilogy

Filma të vizatuar të shkurtër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oh Yeah! Cartoons[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Crimson Chin[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maratoni Lucky 7[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVD dhe VHS[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

DVD dhe VHS të distribuuara në gjuhën angleze përfshijnë:

 • Abra-Catastrophe!
  • Abra-Catastrophe!(TV-movie)
  • Paraqitjet speciale:
   • Cosmo and Wanda's audio commentary
   • Photo Galery
   • Storyboards
   • Behind the scenes
 • Superhero Spectacle
  • Chin Up!
  • Boy Toy
  • The Crimson Chin meets Mighty Mom & Dyno Dad
  • Crime Wave
  • Mighty Mom & Dyno Dad
  • Action Packed
  • Totally Spaced Out
  • So Totally Spaced Out
  • Miss Dimmsdale
  • Mind Over Magic
  • Special Features:
   • Crimson Chin Shorts
 • School's Out! The Musical
  • School's Out! The Musical (film televiziv)
  • The Big Superhero Wish! (seri 22 minutëshe)
  • Most Wanted Wish
  • Special Features:
   • The Fairly OddParents! (Film i shkurt i vizatuar Oh Yeah!)
   • Where's the Wand? (Film i shkurt i vizatuar Oh Yeah!)
 • Channel Chasers
  • Channel Chasers (film televiziv)
  • Spaced Out
  • Microphony
  • This is Your Wish
  • Special Features:
   • How To Draw Timmy
   • Deleted Scenes:
    • I lived in TV
    • Puppet parody
 • Timmy's Top Wishes
  • Knighty Kight
  • Where's Wanda?
  • Power Pals
  • Who's Your Daddy?
  • Boys in the Band
  • Chip Off The Old Chip
  • Pipe Down!
  • Special Features:
   • Butch's favorite Fairy Disguises
 • Scary GodParents
  • Scary GodParents (seri 22 mnutëshe)
  • Shiny Teeth
  • Which Witch is Which?
  • Timmy's 2-D House of Horror
  • Catman Meets the Crimson Chin
  • Genie Meanie Minie Mo
 • Fairy Idol
  • Fairy Idol (TV Movie)
  • Truth or Cosmoquences
  • Timmy TV
  • Special Features:
   • Scout's Honor (Film i shkurt i vizatuar Oh Yeah!)
   • Super Humor (Film i shkurt i vizatuar Oh Yeah!)
   • The Really Bad Day (Film i shkurt i vizatuar Oh Yeah!)
 • Crossover DVDs
  • Jimmy Timmy Power Hour 1 që përfshinë "The Jimmy/Timmy Power Hour", "Cosmo Con", "Timvisible" dhe "The Switch Glitch"
  • Jimmy Timmy Power Hour 2 që përfshinë "When Nerds Collide", "A Mile In My Shoes", "Most Wanted Wish", "Ms. Dimmsdale", dhe vilmat e shkurtët të vizatuar Oh Yeah! "Too Many Timmys!", "The Fairy Flu" dhe "The Temp"
  • Jimmy Timmy Power Hour 3 që përfshinë "The Jerkinators", "Odd, Odd West", "That's Life!", dhe filmat e shkurtër të vizatuar Oh Yeah! "Party of Three" dhe "The Zappy's"
  • Nickelodeon Nickstravaganza!, duke përfshirë serinë "Boys in the Band"
  • Nickelodeon Nickstravaganza! 2, duke përfshirë seritë "A Wish Too Far!" dhe "Tiny Timmy!"
  • Nick Picks Vol. 1, që ka 7 seri të shout Nickelodeon duke përfshirë serinë "Information Stupor Highway"
  • Nick Picks Vol. 2, që ka 8 seri të shout Nickelodeon duke përfshirë serinë "The Big Superhero Wish!"
  • Nick Picks Vol. 3,që ka 8 seri të shout Nickelodeon duke përfshirë serinë "Hail to the Chief" and "Twistory"
  • Nick Picks Vol. 4, që ka 8 seri të shout Nickelodeon duke përfshirë seritë "Where's Wanda?" dhe "Imaginary Gary"
  • Nick Picks Holiday, që ka 7 seri të shout Nickelodeon duke përfshirë serinë "Christmas Every Day!"

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]