Pula (Italia)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Pula
Qytet
Vendndodhja
 Pula is located in Itali
 Pula
 Pula
39°00′32″V 9°00′00″L / 39.009°V 9.000°L / 39.009; 9.000Koordinatat: 39°00′32″V 9°00′00″L / 39.009°V 9.000°L / 39.009; 9.000
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Qyteti metropolitan Kaljari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 138.92 km2
Lartësia 15 m (m.n.d.)
Popullsia 7.360 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 09010
Prefiksi 070
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Pula (Pùla) është një komunë në Italiqytetit metropolitan të Kaljarit, në rajonin Sardenja. Ka një sipërfaqe prej 138.92 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 15 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 7.360 banorësh[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Pula – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale