Sestu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
 Sestu
Qytet
Vendndodhja
 Sestu is located in Itali
 Sestu
 Sestu
39°17′56″V 9°05′28″L / 39.299°V 9.091°L / 39.299; 9.091Koordinatat: 39°17′56″V 9°05′28″L / 39.299°V 9.091°L / 39.299; 9.091
Administrimi
Shteti Flamuri Italia
Rajoni Sardenja
Qyteti metropolitan Kaljari
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 48.32 km2
Lartësia 44 m (m.n.d.)
Popullsia 20.892 banorë
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi Postal 09028
Prefiksi 070
Shenjti mbrojtës
Dita e shenjtit
Faqja Zyrtare  Faqja e komunës


Sestu (Sèstu) është një komunë në Italiqytetit metropolitan të Kaljarit, në rajonin Sardenja. Ka një sipërfaqe prej 48.32 km² [1], dhe gjendet në lartësi mbidetare 44 m. Deri më 2016, kishte një popullsi prej 20.892 banorësh[2].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica, Superficie territoriale per zona altimetrica
  2. ^ Istat - Istituto nazionale di statistica - Bilancio demografico al 30/11/2016

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Sestu – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale