Shën Vincenti dhe Grenadinet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Shën Vincenti i Grenadines)
Jump to navigation Jump to search
Saint Vincent and the Grenadines
Flag of Saint Vincent and the Grenadines.svg Emblema - Shën Vincenti dhe Grenadinet
Flamuri Stema
Moto Kombëtare: Pax et justitia
Lat.: (Paqe dhe drejtësi)
Vendndodhja - Shën Vincenti dhe Grenadinet

Përshkrim i përgjithshëm i shtetit.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Historia e Shën Vincenti dhe Grenadinet

Politika[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Sistemi shtetror

Njësit administrative[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Njësit administrative

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Gjeografia e Shën Vincenti të Grenadines

Ekonomia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Ekonomia e Shën Vincenti të Grenadines

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Demografia e Shën Vincenti të Grenadines

Kultura[redakto | përpunoni burim]

Artikulli kryesor Kultura e Shën Vincenti të Grenadines
   * Telekomunikacioni
   * Transporti
   * Ushtria
   * Pushime

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

 Commons: Shën Vincenti dhe Grenadinet – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale
 Commons: Shën Vincenti dhe Grenadinet – Album me fotografi dhe/apo video dhe material multimediale
  • Qeveria :
  • Kryetari :
  • Parlamenti :
  • Ministria :