Dallime mes rishikimeve të "Albfilm"

Jump to navigation Jump to search
No change in size ,  1 vit më parë
ska përmbledhje të redaktimeve
(Pak ndreqje drejtshkrimi dhe kthjellime)
No edit summary
[[Skeda:Kinostudio në Tiranë.jpg|parapamje|Kinostudio Shqipëria e Re]]
== Historia ==
'''Kinostudio “Shqipëria e Re”''' u themelua më 1011 korrik të vitit [[1952]]. Realizimi i parë i saj është bashkëprodhimi shqiptaro-rus "[[Skënderbeu (film)|Skënderbeu]]". Ky është i pari realizim "kolosal" i prodhuar nga kjo [[kinostudio|studio]] [[kinematografia|kinematografike]]. Në vitin [[1957]] prodhohet filmi i parë i një regjisori shqiptar, [[Hysen Hakani]]. Prodhimet në masë fillojnë rreth viteve '70, periudhë që korrespondon uljes së numrit të filmave të importuar. Në vitet '80 [[Kinostudio]] "Shqipëria e Re" prodhon rreth 14-15 filma në vit, tematikat janë nga më të ndryshmet. Ndryshimi i sistemit politik dhe kriza ekonomike e viteve '90 sjell transformimin e saj në "[[Albafilm]]" dhe në vitin [[1996]] edhe kjo e fundit mbyll ekzistencën e saj. "Shqipëria e Re" lë në trashëgim rreth 200 filma, një pjesë të cilëve ishin prodhim i propagandës shtetërore, filma të realizuar me mungesa jo të vogla teknike. Me gjithë kornizat ideologjike dhe vetëcensurën, trashëgimia e Kinostudios “Shqipëria e Re” kanë qenë dhe është pjesë e jetës kulturore e shumë brezave shqiptarësh.
 
== Filmat e njohur ==
Anonymous user

Menyja e lëvizjeve