Tom Felton

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tom Felton
Faqja në rrjettomfelton.com

Thomas Andrew Felton[1] (lindur më 22 shtator 1987)[2] është një aktor dhe muzikant anglez. Ai njihet më së miri për rolin e tij si Drako Mallfoi në adaptimet filmike të romaneve më të shitura të zhanrit fantazi Harry Potter nga J. K. Rowling. Shfaqjet e tij në Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier dhe Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë i fituan atij dy çmime të njëpasnjëshme MTV për Antagonistin më të mirë më 2010 dhe 2011.

Para Harry Potter, Felton filloi të shfaqej në reklama kur ishte tetë vjeç për kompani të tilla si Commercial Union dhe Barclaycard. Ai bëri debutimin e tij në ekran në rolin e Peagreen Clock në The Borrowers (1997) dhe ai portretizoi Louis T. Leonowens në Anna and the King (1999). Pas përfundimit të serisë Harry Potter më 2011, Felton u shfaq në filmin e vitit 2011 Rise of the Planet of the Apes, një rindërtim i serialit Planet of the Apes.[3] Ai pati role në filmat e vegjël From The Rough (2011) dhe The Apparition (2012), dhe luajti si James Ashford në filmin dramë të vlerësuar kritikisht Belle (2013). Ai që nga momenti është shfaqur në filma si In Secret (2014), Against the Sun (2014), Risen (2016), A Kingdom United (2016), dhe Feed (2017). Ai portretizoi Julian Albert në The Flash.

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felton lindi në Epsom, djali i Sharon dhe Peter Felton. Ai u arsimua në shkollën Cranmore të West Horsley deri në moshën trembëdhjetë vjeç, pas së cilës kohë ai ndoqi shkollën Howard of Effingham. Felton është një këngëtar dhe ishte pjesë e një kori në moshën shtatë vjeç. Ai ishte anëtar i katër koreve të shkollës dhe iu ofrua një vend në Korin e Katedrales Guildford. Ai ka tre vëllezër më të vjetër: Ashley, Jonathan dhe Chris.[4]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Karriera e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felton filloi të veprojë në reklama për kompani të tilla si Unioni Tregtar[5] dhe Barclaycard. Më 1998, ai performoi zërin e James në serinë televizive Bugs dhe zbarkoi rolin e tij të parë me film artistik në 1997 kur luajti rolin e Ora e Peagreen në filmin The Borrowers të Peter Hewitt.[6] Felton luajti dëshmitarin Thomas Ingham përballë Clive OwenSight Second në 1999. Roli i Feltonit i Louis T. Leonowens në filmin Anna dhe King, me rolin e Jodie Foster, u filmua gjithashtu në 1999 në Malajzi.

2000-sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Felton në Comic-Con 2010 në San Diego

Nga vjeshta e vitit 2001, Felton ishte bërë i njohur ndërkombëtarisht për rolin e tij të Drako Mallfoit, ngacmuesit dhe armikut të Harri PoteritHarry Potter dhe Guri Filozofal. Ai u shfaq në të gjithë filmat Harry Potter. Para se të merrte rolin e Mallfoit, Felton kishte audicionuar të luante Harri Poterin dhe Ron Uezlin. Nga katër aktorët e rinj që arritën të marrin rolet kryesore, Felton pati përvojën më të gjerë të filmit. Pas kësaj, orari i Felton filloi të mbushej me punën e xhirimit të katër filmave të parë, premierat dhe kontribuimin në artikuj dhe intervista. Ai gjithashtu mori çmimet për fëmijë të Disney Channel për DVD më të mirë për Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave më 22 shtator 2003.[7]

Më 12 nëntor 2008, Felton u shfaq së bashku me Jack OsbourneAdrenaline Junkie ndërsa ai mori pjesë në sfida të ndryshme në Afrikën e Jugut, përfshirë një kërcim 200-metrash me bungee në Urën Bloukrans, hipi në një helikopter, i ndjekur nga një rënie parashute dhe erdhi ballë për ballë me peshkaqenë të mëdhenj të bardhë .

Në nëntor 2010, u publikua filmi White Other, në të cilin Tom luajti personazhin kryesor, Ray Marsden. Karakteri i Tomit Ray është një i ri i trazuar në "skajet" e Anglisë dhe Imelda Staunton, e cila luajti rolin e Dolores UmbrixhHarry Potter dhe Urdhri i Feniksit dhe Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë, gjithashtu bën një paraqitje si një nga role të tjera kryesore në film.[8]

Felton pati një rol të paraqiturGet It to Grek, lëshuar në 4 qershor 2010.[9] Ai portretizoi personazhin njerëzor Dodge Landon në filmin fantastiko-shkencor 2011 Rise of the Planet of the Apes dhe luajti një hetues paranormal në filmin thriller The Apparition (2012).[10]

Më 18 mars 2011, Felton u shfaq në një skicë komedie në Red Nose Day 2011, së bashku me James Corden, Rupert Grint, George Michael, Justin Bieber, Paul McCartney, Ringo Starr, ish Kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Gordon Brown, Profesor Robert Winston dhe Keira Knightley.[11]

Më 2016 dhe 2017, Felton u shfaq si CSI Julian Albert / Doctor Alchemy në sezonin e tretë të The Flash.[12]

Me 26 prill 2018, u njoftua se Felton u hodh në rolin e rregullt të serialit të Logan Maine në serialin fiction shkencorYouTube Origin.[13]

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2003, Felton dhe vëllai i tij Chris punuan me Joe Babbitt, Shoqatën e Saint Lawrence County Angler, Departamentin e Shtetit në New York State of the Conservation Region 6, Dhoma e Tregtisë dhe një grup i larmishëm i organizatave të tjera për të formuar World Junior Carp Turneu,[14] i cili përfshin peshkim konkurrues për moshat 11-18 vjeç.[15]

Felton ishte në një marrëdhënie me Jade Olivia Gordon nga viti 2008 deri në vitin 2016. Gordon portretizoi gruan e personazhit të tij, Drako Mallfoi, në filmin përfundimtar të Harry Potter.[16]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1997 The Borrowers Peagreen Clock
1999 Anna and the King Louis T. Leonowens
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Drako Mallfoi Released as Harry Potter and the Sorcerer's Stone in the US
2002 Harry Potter dhe Dhoma e të Fshehtave
2004 Harry Potter dhe i Burgosuri i Azkabanit
2005 Harry Potter dhe Kupa e Zjarrit
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit
2008 The Disappeared Simon Pryor
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier Drako Mallfoi
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë
White Other Ray Marsden Short Film
Get Him to the Greek Himself Cameo
13Hrs Gary Ashby
2011 Harry Potter dhe Dhuaratat e Vdekjes Pjesa e Dytë Draco Malfoy
Rise of the Planet of the Apes Dodge Landon
2012 The Apparition Patrick
From the Rough Edward
2013 Belle James Ashford
In Secret Camille Raquin
2014 Against the Sun Tony Pastula
2016 Risen Lucius
Message from the King Frankie
A United Kingdom Rufus Lancaster
Sheep and Wolves Grey (voice) English dub
2017 Megan Leavey Andrew Dean
Feed Matt Grey
Stratton Cummings
2018 Ophelia Laertes
2019 Braking for Whales Brandon Walker
TBA A Babysitter's Guide to Monster Hunting Post-production
The Forgotten Battle Tony Post-production

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
1998 Bugs James Episode: "Pandoras' Box"
1999 Second Sight Thomas Ingham Television film
2000 Second Sight 2: Hide and Seek Thomas Ingham Television film
2005 Home Farm Twins Adam Baker Unknown episodes
2013 Labyrinth Viscount Trencavel Television miniseries
Full Circle Tim Television miniseries
2014 Murder in the First Erich Blunt Main role (season 1)
2015 Tom Felton Meets The Superfans Interviewer Directorial debut
2016–2017 The Flash Julian Albert / Alchemy Recurring role (season 3)
2018 Origin Logan Maine Main role (10 episodes)

Videolojëra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2007 Harry Potter dhe Urdhri i Feniksit Drako Mallfoi (zëri)
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë

Video muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Artist
2018 "Empty Space" James Arthur

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

EP[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Time Well Spent (2008)
 • All I Need (2008)
 • In Good Hands (2009)
 • Hawaii (2011)

Këngë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • "Silhouettes in Sunsets" (2008)
 • "If You Could Be Anywhere" (2010)
 • "Time Isn't Healing" (2008)

Çmime dhe nominime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Puna Çmimi Kategoria Rezultati Refs
2001 Harry Potter dhe Guri Filozofal Young Artist Award Best Ensemble in a Feature Film Kandidat/e
Best Performance in a Feature Film: Supporting Young Actor Kandidat/e
2009 Harry Potter dhe Princi Gjakpërzier MTV Movie Award Best Villain Fitues/e
Scream Award Best Ensemble Fitues/e
2010 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Parë MTV Movie Award Best Villain Fitues/e
Teen Choice Award Choice Movie Villain Fitues/e
2011 Harry Potter dhe Dhuratat e Vdekjes Pjesa e Dytë MTV Movie Award Best Cast Fitues/e
Scream Award Best Ensemble Kandidat/e
2015 Vetë ai Giffoni Film Festival Giffoni Experience Award Fitues/e

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Warner Bros. Official site". (Flash: click appropriate actor's image, click "Actor Bio") (në anglisht). harrypotter.warnerbros.co.uk. Arkivuar nga origjinali më 10 prill 2006. Marrë më 5 gusht 2007.
 2. ^ "Wicked! Harry Potter's rival is not such a bad boy at home" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2007. Marrë më 22 gusht 2010.
 3. ^ "'Harry Potter' Villain Helps Bring on the 'Rise of the Apes'" (në anglisht). Marrë më 19 janar 2011.
 4. ^ The Wireless Wizarding Network-Profile of Tom Felton. Retrieved on 7 June 2012
 5. ^ Azkaban Exclusives: Draco Malfoy from CBBC. Retrieved on 15 August 2007.
 6. ^ Tom Felton biography from Yahoo! Movies. Retrieved on 3 August 2007.
 7. ^ Update: Emma Watson and Tom Felton accept Disney Channel Kids Award for 'Chamber of Secrets' Popular from HPANA. Retrieved on 4 August 2007.
 8. ^ "White Other official website" (në anglisht). Whiteother.com. Arkivuar nga origjinali më 4 mars 2012. Marrë më 8 nëntor 2011.
 9. ^ "Tom Felton cameo with Jonah Hill" (në anglisht). Snitchseeker.com. 30 dhjetor 2010. Marrë më 19 janar 2011.
 10. ^ "Harry Potter Star Tom Felton to Wave His Wand at The Apparition" (në anglisht). Marrë më 19 janar 2011.
 11. ^ "Video: Tom Felton's sketch for Comic Relief – Red Nose Day and Trendic Topic" (në anglisht). Feltbeats.com. 20 maj 2008. Arkivuar nga origjinali më 13 tetor 2017. Marrë më 19 mars 2011.
 12. ^ Ausiello, Michael (30 qershor 2016). "The Flash: Harry Potter's Tom Felton Joins Season 3 as Series Regular" (në anglisht). TVLine. Marrë më 1 korrik 2016.
 13. ^ Andreeva, Nellie (26 prill 2018). "'Origin' YouTube Sci-Fi Series Sets Natalia Tena & Tom Felton As Leads, Paul W.S. Anderson As Director". Deadline Hollywood (në anglisht). Marrë më 14 nëntor 2018.
 14. ^ Tom Felton in NY for Carp Tournament Popular from HPANA. Retrieved on 4 August 2007.
 15. ^ Lawrence lands World Junior Carp Tournament from CNY Business Journal, archived at "findarticles.com." Retrieved on 4 August 2007.
 16. ^ "Tom Felton changes real-life love to reel-life wife". DNA India (në anglisht). 2010-06-08. Marrë më 2020-07-04.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]