Alvdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Alvdal (kthjellim).


Alvdal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Alvdal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Alvdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Svein Borkhus (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°4′V 10°30′L / 62.067°V 10.500°L / 62.067; 10.500 (Alvdal)Koordinatat: 62°4′V 10°30′L / 62.067°V 10.500°L / 62.067; 10.500 (Alvdal)
Sipërfaqja 943 km2
Popullsia 2.436 banorë 2011
Dendësia 2,58 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Alvdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1504
Vendndodhja
Alvdal is located in Norvegjia
Alvdal
Alvdal
www.alvdal.kommune.no

Alvdal është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 943 km² dhe popullsi 2406 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Alvdal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]