Ringsaker

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Ringsaker (kthjellim).


Ringsaker
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Ringsaker

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Brumunddal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Anita Ihle Steen (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°53′V 10°56′L / 60.883°V 10.933°L / 60.883; 10.933 (Ringsaker)Koordinatat: 60°53′V 10°56′L / 60.883°V 10.933°L / 60.883; 10.933 (Ringsaker)
Sipërfaqja 1.281 km2
Popullsia 31.732 banorë 2004
Dendësia 24,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Ringsaksokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0520
Vendndodhja
www.ringsaker.kommune.no

Ringsaker është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1281 km² dhe popullsi 31732 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]