Hedmark

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Hedmark (kthjellim).


Hedmark
Hedmark fylke
—  qark  —
stema_figuraFlag of Hedmark.svg
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Kryeqëndra Hamar
Kryekomunari Dag Rønning
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°50′V 11°40′L / 60.833°V 11.667°L / 60.833; 11.667 (Hedmark)Koordinatat: 60°50′V 11°40′L / 60.833°V 11.667°L / 60.833; 11.667 (Hedmark)
Sipërfaqja 27.399,72 km2
Popullsia 192.680 banorë 2011
Dendësia 7,03 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi ISO NO-04

Hedmark – Vendndodhja

www.hedmark.org

Hedmark është një qarkrajonin ØstlandetNorvegji. Qarku ka një sipërfaqe 27399.72 km² dhe popullsi 192680 banorë[1].

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Hedmark – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]