Løten

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Løten (kthjellim).


Løten
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Løten

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Løten
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Bente Elin Lilleøkseth (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°49′V 11°20′L / 60.817°V 11.333°L / 60.817; 11.333 (Løten)Koordinatat: 60°49′V 11°20′L / 60.817°V 11.333°L / 60.817; 11.333 (Løten)
Sipërfaqja 369 km2
Popullsia 7.282 banorë 2004
Dendësia 19,73 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Løtensokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0514
Vendndodhja
Løten is located in Norvegjia
Løten
Løten
www.loten.kommune.no

Løten është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 369 km² dhe popullsi 7282 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Løten – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]