Engerdal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Engerdal (kthjellim).


Engerdal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Engerdal
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Reidar Åsgård (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°45′V 11°57′L / 61.750°V 11.950°L / 61.750; 11.950 (Engerdal)Koordinatat: 61°45′V 11°57′L / 61.750°V 11.950°L / 61.750; 11.950 (Engerdal)
Sipërfaqja 2.197 km2
Popullsia 1.503 banorë 2004
Dendësia 0,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Engerdøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1101
Engerdal is located in Norvegjia
Engerdal
Engerdal
www.engerdal.kommune.no

Engerdal është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 2197 km² dhe popullsi 1503 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]