Sør-Odal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Sør-Odal (kthjellim).


Sør-Odal
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Sør-Odal

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Skarnes
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Knut Hvithammer (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°15′V 11°40′L / 60.250°V 11.667°L / 60.250; 11.667 (Sør-Odal)Koordinatat: 60°15′V 11°40′L / 60.250°V 11.667°L / 60.250; 11.667 (Sør-Odal)
Sipërfaqja 571 km2
Popullsia 7.589 banorë 2004
Dendësia 13,29 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Odøling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0519
Vendndodhja
Skarnes is located in Norvegjia
Skarnes
Skarnes
www.sor-odal.kommune.no

Sør-Odal është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 571 km² dhe popullsi 7589 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]