Rendalen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Rendalen (kthjellim).


Rendalen
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Rendalen

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Bergset
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Norvald Illevold (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°53′V 11°4′L / 61.883°V 11.067°L / 61.883; 11.067 (Rendalen)Koordinatat: 61°53′V 11°4′L / 61.883°V 11.067°L / 61.883; 11.067 (Rendalen)
Sipërfaqja 3.180 km2
Popullsia 2.146 banorë 2004
Dendësia 0,67 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Rendøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1539
Vendndodhja
Bergset is located in Norvegjia
Bergset
Bergset
www.rendalen.kommune.no

Rendalen është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3180 km² dhe popullsi 2146 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]