Våler (Hedmark)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Våler (kthjellim).


Våler
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Våler i Solør
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Kjell Konterud (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°40′V 11°50′L / 60.667°V 11.833°L / 60.667; 11.833 (Våler)Koordinatat: 60°40′V 11°50′L / 60.667°V 11.833°L / 60.667; 11.833 (Våler)
Sipërfaqja 705 km2
Popullsia 3.906 banorë 2004
Dendësia 5,54 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Vålsokning ose Vålersokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1439
Våler i Solør is located in Norvegjia
Våler i Solør
Våler i Solør
www.valer.kommune.no

Våler është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 705 km² dhe popullsi 3906 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Våler – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]