Åsnes

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Åsnes (kthjellim).


Åsnes
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Flisa
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Lars Petter Heggelund (V)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°36′V 12°0′L / 60.600°V 12.000°L / 60.600; 12.000 (Åsnes)Koordinatat: 60°36′V 12°0′L / 60.600°V 12.000°L / 60.600; 12.000 (Åsnes)
Sipërfaqja 1.041 km2
Popullsia 7.924 banorë 2004
Dendësia 7,61 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Åsnessokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0124
Flisa is located in Norvegjia
Flisa
Flisa
www.asnes.kommune.no

Åsnes është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1041 km² dhe popullsi 7924 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Åsnes – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]