Tynset

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Tynset (kthjellim).


Tynset
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Tynset
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Bersvend Salbu (SV)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°16′V 10°46′L / 62.267°V 10.767°L / 62.267; 10.767 (Tynset)Koordinatat: 62°16′V 10°46′L / 62.267°V 10.767°L / 62.267; 10.767 (Tynset)
Sipërfaqja 1.879 km2
Popullsia 5.463 banorë 2004
Dendësia 2,91 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Tynseting
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0914
Tynset is located in Norvegjia
Tynset
Tynset
www.tynset.kommune.no

Tynset është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1879 km² dhe popullsi 5463 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Tynset – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]