Trysil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Trysil (kthjellim).


Trysil
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Innbygda
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Ole Martin Norderhaug (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 61°18′V 12°15′L / 61.300°V 12.250°L / 61.300; 12.250 (Trysil)Koordinatat: 61°18′V 12°15′L / 61.300°V 12.250°L / 61.300; 12.250 (Trysil)
Sipërfaqja 3.014 km2
Popullsia 6.955 banorë 2004
Dendësia 2,31 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Trysling
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1902
Innbygda is located in Norvegjia
Innbygda
Innbygda
www.trysil.kommune.no

Trysil është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 3014 km² dhe popullsi 6955 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Trysil – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]