Folldal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Folldal (kthjellim).


Folldal
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Folldal
Gjuha zyrtare Norvegjisht neutrale
Kryekomunari Eva Tørhaug (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 62°12′V 10°2′L / 62.200°V 10.033°L / 62.200; 10.033 (Folldal)Koordinatat: 62°12′V 10°2′L / 62.200°V 10.033°L / 62.200; 10.033 (Folldal)
Sipërfaqja 1.275 km2
Popullsia 1.739 banorë 2004
Dendësia 1,36 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Folldøl
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1004
Folldal is located in Norvegjia
Folldal
Folldal
www.folldal.kommune.no

Folldal është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1275 km² dhe popullsi 1739 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Folldal – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]