Grue

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Grue (kthjellim).


Grue
—  komunë  —
stema_figura
Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Kirkenær
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Herdis Bragelien (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°27′V 12°12′L / 60.450°V 12.200°L / 60.450; 12.200 (Grue)Koordinatat: 60°27′V 12°12′L / 60.450°V 12.200°L / 60.450; 12.200 (Grue)
Sipërfaqja 837 km2
Popullsia 5.312 banorë 2004
Dendësia 6,35 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Grusokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1919
Kirkenær is located in Norvegjia
Kirkenær
Kirkenær
www.grue.kommune.no

Grue është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 837 km² dhe popullsi 5312 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Grue – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]