Kongsvinger

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Kongsvinger (kthjellim).


Kongsvinger
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Kongsvinger

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Kongsvinger
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Arve Bones (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°11′V 11°59′L / 60.183°V 11.983°L / 60.183; 11.983 (Kongsvinger)Koordinatat: 60°11′V 11°59′L / 60.183°V 11.983°L / 60.183; 11.983 (Kongsvinger)
Sipërfaqja 1.036 km2
Popullsia 17.279 banorë 2004
Dendësia 16,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 1662
Vendndodhja
Kongsvinger is located in Norvegjia
Kongsvinger
Kongsvinger
www.kongsvinger.kommune.no

Kongsvinger është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 1036 km² dhe popullsi 17279 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]