Stange

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Stånge (kthjellim).


Stange
—  komunë  —
stema_figura
Pamje nga Stange

Administrimi
Shteti Norvegjia Norvegjia
Rajoni Østlandet
Qarku Hedmark
Kryeqëndra Stangebyen
Gjuha zyrtare Norvegjisht Bokmål
Kryekomunari Nils A. Røhne (Ap)
Statistika dhe Territori
Koordinatat 60°43′V 11°11′L / 60.717°V 11.183°L / 60.717; 11.183 (Stange)Koordinatat: 60°43′V 11°11′L / 60.717°V 11.183°L / 60.717; 11.183 (Stange)
Sipërfaqja 724 km2
Popullsia 18.288 banorë 2004
Dendësia 25,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Etnohoronimi Stangesokning
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor 0226
Vendndodhja
Stangebyen is located in Norvegjia
Stangebyen
Stangebyen
www.stange.kommune.no

Stange është një komunëqarkun Hedmark, Norvegji. Komuna ka një sipërfaqe 724 km² dhe popullsi 18288 banorë[1].

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e komunës

Në grafik paraqitet popullsia e komunës duke nisur nga viti 1950.[2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Stange – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]