Jump to content

Artiofabula

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Artiofabula
Vargu kohor: Early Eocene to present
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Nënfilumi:
Klasa:
Rendi:
Pa klasifikuar:
Artiofabula
Nëngrupet

Suina

Cetruminatia

Artiofabula është një kladë e përbërë nga Suina dhe Cetruminantia . [1] Klada u gjet në analizat filogjenetike molekulare dhe kundërshtoi marrëdhëniet tradicionale të bazuara në analiza morfologjike.[1][2]

Etimologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Artiofabula rrjedh nga fjalët greke "artios" (që do të thotë e plotë ose e përsosur e llojit të tij ose, në lidhje me numrat, madje), dhe "fabula" (që do të thotë fabul). Kjo e fundit iu referua thyerjes së pamjeve tradicionale mbi taksonominë artiodaktile të bazuar në analiza morfologjike, kur devetë grupoheshin me ripërtypësit, hipopotamët me derrat dhe balenat që nuk kishin lidhje.[1]

 Eulipotyphla

   Ferungulata   
   Pegasoferae   

 Chiroptera

   Zooamata   
   Ferae   

 Carnivora

 Pholidota

 Perissodactyla    

   Cetartiodactyla   

 Tylopoda

   Artiofabula   

 Suina    

   Cetruminantia   

 Ruminantia

   Cetancodonta   

 Hippopotamidae

 Cetacea

Filogjenia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Analizat filogjenetike të artiodaktilave zbuluan marrëdhëniet e mëposhtme:[2][3]

Klasifikimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e f Waddell, Peter J.; Okada, Norihiro; Hasegawa, Masami (1999). "Towards Resolving the Interordinal Relationships of Placental Mammals" (PDF). Syst. Biol. 48 (1): 1–5. doi:10.1093/sysbio/48.1.1. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Gatesy, John; Milinkovitch, Michel; Waddell, Victor; Stanhope, Michael; Waddell, Peter (1999). "Stability of Cladistic Relationships between Cetacea and Higher-Level Artiodactyl Taxa". Systematic Biology. 48 (1): 6–20. doi:10.1080/106351599260409. ISSN 1076-836X. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Meredith, R. W.; Janecka, J. E.; Gatesy, J.; Ryder, O. A.; Fisher, C. A.; Teeling, E. C.; Goodbla, A.; Eizirik, E.; Simao, T. L. L.; Stadler, T.; Rabosky, D. L.; Honeycutt, R. L.; Flynn, J. J.; Ingram, C. M.; Steiner, C.; Williams, T. L.; Robinson, T. J.; Burk-Herrick, A.; Westerman, M.; Ayoub, N. A.; Springer, M. S.; Murphy, W. J. (2011). "Impacts of the Cretaceous Terrestrial Revolution and KPg Extinction on Mammal Diversification". Science. 334 (6055): 521–524. doi:10.1126/science.1211028. ISSN 0036-8075. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)