Gary North

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gary North,në vitin 2013, duke folur në një festë të organizuar nga Ron Paul.

Gary Kilgore North (lindur më shkurt 1942) është një teorist rekonstruksionist i krishterë amerikan dhe historian ekonomik. North ka qenë autor dhe bashkëautor i mbi pesëdhjetë librave me tematikë që përfshijnë teologjinë e krishterë, ekonominë dhe historinë. Ai është një studiues i asociuar i Ludwig von Mises Institute.

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

North, i biri i një agjenti special të FBI (Samuel W. North) u rrit në Kaliforninë jugore. Ai u konvertua në Krishtërim në gjimnaz dhe filloi të frekuentonte librari konservatore në zonën e Los Angelesit gjatë viteve të universitetit.

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]