Kantoni Allonnes (Sarthe)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Allonnes (Sarthe)
Canton d'Allonnes
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement Le Mans
Kryeqëndra Allonnes
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 65,42 km2
Popullsia 18.029 banorë 2010
Dendësia 275,59 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7240

Kantoni Allonnes (Sarthe) (frëngjisht: Canton d'Allonnes (Sarthe)) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Allonnes. Ka sipërfaqe 65.42km2 dhe popullsi 18029 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Allonnes (Sarthe) aktualisht përbëhet nga 6 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Gilles Leproust

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]