Kantoni La Chartre-sur-le-Loir

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Chartre-sur-le-Loir
Canton de Chartre-sur-le-Loir
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement La Flèche
Kryeqëndra La Chartre-sur-le-Loir
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 157,75 km2
Popullsia 6.756 banorë 2010
Dendësia 42,83 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7206

Kantoni La Chartre-sur-le-Loir (frëngjisht: Canton de La Chartre-sur-le-Loir) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është La Chartre-sur-le-Loir. Ka sipërfaqe 157.75km2 dhe popullsi 6756 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Chartre-sur-le-Loir aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Gérard Brault

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]