Kantoni Beaumont-sur-Sarthe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Beaumont-sur-Sarthe
Canton de Beaumont-sur-Sarthe
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement Mamers
Kryeqëndra Beaumont-sur-Sarthe
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 170,41 km2
Popullsia 8.606 banorë 2010
Dendësia 50,5 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7202

Kantoni Beaumont-sur-Sarthe (frëngjisht: Canton de Beaumont-sur-Sarthe) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Beaumont-sur-Sarthe. Ka sipërfaqe 170.41km2 dhe popullsi 8606 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Beaumont-sur-Sarthe aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Pierre Rossard

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]