Kantoni Saint-Paterne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Saint-Paterne
Canton de Saint-Paterne
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement Mamers
Kryeqëndra Saint-Paterne
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 159,61 km2
Popullsia 11.852 banorë 2010
Dendësia 74,26 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7229

Kantoni Saint-Paterne (frëngjisht: Canton de Saint-Paterne) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Saint-Paterne. Ka sipërfaqe 159.61km2 dhe popullsi 11852 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Saint-Paterne aktualisht përbëhet nga 17 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bernard Petiot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]