Kantoni Montfort-le-Gesnois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Montfort-le-Gesnois
Canton de Montfort-le-Gesnois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Pays de la Loire
Departamenti Sarthe
Arrondissement Mamers
Kryeqëndra Montfort-le-Gesnois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 217,29 km2
Popullsia 22.692 banorë 2010
Dendësia 104,43 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 7224

Kantoni Montfort-le-Gesnois (frëngjisht: Canton de Montfort-le-Gesnois) është një kantondepartamentin Sarthe, rajonin Pays de la LoireFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Montfort-le-Gesnois. Ka sipërfaqe 217.29km2 dhe popullsi 22692 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Montfort-le-Gesnois aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Christophe Chaudun

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]