Kantoni Fumay

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Fumay
Canton de Fumay
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Ardennes
Arrondissement Charleville-Mézières
Kryeqëndra Fumay
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 121,74 km2
Popullsia 7.595 banorë 1999
Dendësia 62,39 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 810

Kantoni Fumay (frëngjisht: Canton de Fumay) është një kantondepartamentin Ardennes, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Fumay. Ka sipërfaqe 121.74km2 dhe popullsi 7595 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Fumay aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Benoît Sonnet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]