Kantoni Vouziers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Vouziers
Canton de Vouziers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Ardennes
Arrondissement Vouziers
Kryeqëndra Vouziers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 147,8 km2
Popullsia 6.956 banorë 1999
Dendësia 47,06 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 831

Kantoni Vouziers (frëngjisht: Canton de Vouziers) është një kantondepartamentin Ardennes, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Vouziers. Ka sipërfaqe 147.8km2 dhe popullsi 6956 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Vouziers aktualisht përbëhet nga 15 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Claude Ancelme

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]