Kantoni Juniville

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Juniville
Canton de Juniville
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Ardennes
Arrondissement Rethel
Kryeqëndra Juniville
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 210,05 km2
Popullsia 4.079 banorë 1999
Dendësia 19,42 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 813

Kantoni Juniville (frëngjisht: Canton de Juniville) është një kantondepartamentin Ardennes, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Juniville. Ka sipërfaqe 210.05km2 dhe popullsi 4079 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Juniville aktualisht përbëhet nga 13 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Bertrand Jenin

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]