Kantoni Monthois

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Monthois
Canton de Monthois
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Champagne-Ardenne
Departamenti Ardennes
Arrondissement Vouziers
Kryeqëndra Monthois
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 196,22 km2
Popullsia 2.702 banorë 2007
Dendësia 13,77 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 817

Kantoni Monthois (frëngjisht: Canton de Monthois) është një kantondepartamentin Ardennes, rajonin Champagne-ArdenneFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Monthois. Ka sipërfaqe 196.22km2 dhe popullsi 2702 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Monthois aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Thierry Deglaire

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]