Kantoni Herbault

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Herbault
Canton de Herbault
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loir-et-Cher
Arrondissement Blois
Kryeqëndra Herbault
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 372,75 km2
Popullsia 14.126 banorë 1999
Dendësia 37,9 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4106

Kantoni Herbault (frëngjisht: Canton d'Herbault) është një kantondepartamentin Loir-et-Cher, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Herbault. Ka sipërfaqe 372.75km2 dhe popullsi 14126 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Herbault aktualisht përbëhet nga 21 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Raymonde Radlé

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]