Kantoni Mennetou-sur-Cher

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Mennetou-sur-Cher
Canton de Mennetou-sur-Cher
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loir-et-Cher
Arrondissement Romorantin-Lanthenay
Kryeqëndra Mennetou-sur-Cher
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 186,85 km2
Popullsia 6.796 banorë 1999
Dendësia 36,37 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4109

Kantoni Mennetou-sur-Cher (frëngjisht: Canton de Mennetou-sur-Cher) është një kantondepartamentin Loir-et-Cher, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Mennetou-sur-Cher. Ka sipërfaqe 186.85km2 dhe popullsi 6796 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Mennetou-sur-Cher aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Louis Marchenoir

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]