Kantoni Salbris

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Salbris
Canton de Salbris
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loir-et-Cher
Arrondissement Romorantin-Lanthenay
Kryeqëndra Salbris
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 637,3 km2
Popullsia 13.379 banorë 2006
Dendësia 20,99 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4120

Kantoni Salbris (frëngjisht: Canton de Salbris) është një kantondepartamentin Loir-et-Cher, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Salbris. Ka sipërfaqe 637.3km2 dhe popullsi 13379 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Salbris aktualisht përbëhet nga 9 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]