Kantoni Savigny-sur-Braye

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Savigny-sur-Braye
Canton de Savigny-sur-Braye
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Loir-et-Cher
Arrondissement Vendôme
Kryeqëndra Savigny-sur-Braye
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 197,92 km2
Popullsia 5.727 banorë 1999
Dendësia 28,94 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 4121

Kantoni Savigny-sur-Braye (frëngjisht: Canton de Savigny-sur-Braye) është një kantondepartamentin Loir-et-Cher, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Savigny-sur-Braye. Ka sipërfaqe 197.92km2 dhe popullsi 5727 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Savigny-sur-Braye aktualisht përbëhet nga 8 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]