Kantoni La Ferté-Vidame

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni La Ferté-Vidame
Canton de La Ferté-Vidame
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Centre-Val-de-Loire
Departamenti Eure-et-Loir
Arrondissement Dreux
Kryeqëndra La Ferté-Vidame
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 126,07 km2
Popullsia 2.289 banorë 1999
Dendësia 18,16 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2814

Kantoni La Ferté-Vidame (frëngjisht: Canton de La Ferté-Vidame) është një kantondepartamentin Eure-et-Loir, rajonin [Centre-Val-de-Loire]] në Francë. Kryeqëndra e kantonit është La Ferté-Vidame. Ka sipërfaqe 126.07km2 dhe popullsi 2289 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni La Ferté-Vidame aktualisht përbëhet nga 7 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Jean-Pierre Jallot

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]