Kantoni Mainvilliers

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Kantoni Mainvilliers
Canton de Mainvilliers
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Eure-et-Loir
Arrondissement Chartres
Kryeqëndra Mainvilliers
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 74,05 km2
Popullsia 19.665 banorë 2008
Dendësia 265,56 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2830

Kantoni Mainvilliers (frëngjisht: Canton de Mainvilliers) është një kantondepartamentin Eure-et-Loir, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Mainvilliers. Ka sipërfaqe 74.05km2 dhe popullsi 19665 banorë.

Administrimi[redakto | përpunoni burim]

Përbërja aktuale[redakto | përpunoni burim]

Kantoni Mainvilliers aktualisht përbëhet nga 5 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[redakto | përpunoni burim]

  • 2011-2014 - Nicolas André

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Referime[redakto | përpunoni burim]

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]