Kantoni Nogent-le-Rotrou

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Nogent-le-Rotrou
Canton de Nogent-le-Rotrou
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Eure-et-Loir
Arrondissement Nogent-le-Rotrou
Kryeqëndra Nogent-le-Rotrou
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 141,44 km2
Popullsia 15.483 banorë 2008
Dendësia 109,47 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2820

Kantoni Nogent-le-Rotrou (frëngjisht: Canton de Nogent-le-Rotrou) është një kantondepartamentin Eure-et-Loir, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Nogent-le-Rotrou. Ka sipërfaqe 141.44km2 dhe popullsi 15483 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Nogent-le-Rotrou aktualisht përbëhet nga 10 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2011-2014 - Philippe Ruhlmann

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]