Kantoni Nogent-le-Roi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Nogent-le-Roi
Canton de Nogent-le-Roi
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Eure-et-Loir
Arrondissement Dreux
Kryeqëndra Nogent-le-Roi
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 199,94 km2
Popullsia 15.960 banorë 1999
Dendësia 79,82 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2819

Kantoni Nogent-le-Roi (frëngjisht: Canton de Nogent-le-Roi) është një kantondepartamentin Eure-et-Loir, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Nogent-le-Roi. Ka sipërfaqe 199.94km2 dhe popullsi 15960 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Nogent-le-Roi aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Jean-Paul Mallet

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]