Kantoni Lucé

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Lucé
Canton de Lucé
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Eure-et-Loir
Arrondissement Chartres
Kryeqëndra Lucé
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 30,07 km2
Popullsia 20.047 banorë 1999
Dendësia 666,68 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2829

Kantoni Lucé (frëngjisht: Canton de Lucé) është një kantondepartamentin Eure-et-Loir, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Lucé. Ka sipërfaqe 30.07km2 dhe popullsi 20047 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Lucé aktualisht përbëhet nga 3 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • 2008-2014 - Xavier Roux

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]