Kantoni Courville-sur-Eure

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Kantoni Courville-sur-Eure
Canton de Courville-sur-Eure
—  kanton  —
Administrimi
Shteti Franca Franca
Rajoni Région Centre
Departamenti Eure-et-Loir
Arrondissement Chartres
Kryeqëndra Courville-sur-Eure
Statistika dhe Territori
Koordinatat Parametri i detyrueshëm mungon Koordinatat mungojnë
Sipërfaqja 256,6 km2
Popullsia 13.536 banorë 2006
Dendësia 52,75 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Kodi statistikor INSEE 2812

Kantoni Courville-sur-Eure (frëngjisht: Canton de Courville-sur-Eure) është një kantondepartamentin Eure-et-Loir, rajonin Région CentreFrancë. Kryeqëndra e kantonit është Courville-sur-Eure. Ka sipërfaqe 256.6km2 dhe popullsi 13536 banorë.

Administrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja aktuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantoni Courville-sur-Eure aktualisht përbëhet nga 18 komuna.

Lista e këshilltarëve të përgjithshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]